لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۱

پایان یواس اوپن، قهرمانی مقتدرانه نوواک جوکوویچ


نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ با برتری مقابل خوان مارتین دل پوترو از آرژانتین، عنوان قهرمانی رقابت‌های تنیس یواس اوپن را نصیب خود کرد.

جوکوویچ که پس از افت دو ساله، تابستان امسال ویمبلدون را فتح کرد، این بار نیز آخرین گرنداسلم سال را به سود خود پایان داد.

او اگر در نیمه‌نهایی جذاب ویمبلدون مقابل رافائل نادال به زحمت افتاد، این بار با کمترین دردسر به قهرمانی رسید. تنیس‌باز صربستانی فقط دو ست در امتداد مسابقات واگذار کرد.

جوکوویچ چهاردهمین جام گرنداسلم را بالای سر برد. فدرر با بیست قهرمانی صدرنشین است. نادال هفده بار قهرمان شده. رده سوم مشترک به جوکوویچ و سمپراس اختصاص دارد که چهارده جام را نصیب خود کرده‌اند.

جوکوویچ برخلاف سمپراس در صحنه رقابت‌ها باقی است و می‌تواند عناوین خود را افزایش دهد.

این به آن معناست که سه نفر برتر در تاریخ رقابت‌های گرنداسلم، همزمان در عرصه تنیس حضور دارند و در یواس اوپن امسال نیز بازی کردند.

اولین گرنداسلم سال را راجر فدرر برد. دومی که روی خاک برگزار می‌شود را طبق معمول رافائل نادال. سومی و چهارمی هم سهم جوکوویچ بود.

جوکوویچ که با رتبه ششم رنکینگ وارد نیویورک شده بود حالا پس از نادال و فدرر در رده سوم رنکینگ ایستاده.

نادال، فدرر، جوکوویچ و دل پوترو چهار نفر برتر حال حاضر رنکینگ‌اند. یواس اوپن باعث شد اختلاف چشمگیر امتیازات در صدر جدول کاهش یابد.

این هشتمین حضور جوکوویچ در فینال یواس اوپن بود و برای سومین بار در این رویداد معظم به قهرمانی رسید.

او یک جام در فرنچ اوپن، چهار جام در ویمبلدون و شش جام هم از تنیس آزاد استرالیا دارد.

نوواک جوکوویچ در گام اول فوکسوویکس (مجارستان) و سپس تنیس سندگرن از آمریکا را با نتایج مشابه سه بر یک شکست داد.

بقیه دیدارها با نتیجه سه بر صفر به پایان رسید. ریشار گاسکه (فرانسه) ژائو سوسا از پرتغال و در یک‌چهارم نهایی هم جان میلمن استرالیایی که فدرر را حذف کرده بود.

نیشیکوری (ژاپن) در نیمه‌نهایی رقیب جوکوویچ بود اما او نیز در سه ست متوالی باخت و نتوانست مانند هموطنش نائومی اوساکا به فینال برسد.

اوساکا در فینال جنجالی زنان با غلبه بر الگوی دوران کودکی‌اش سرینا ویلیامز به قهرمانی رسید.

جوکوویچ در فینال و در ست دوم به خاطر شیوه تشویق هواداران آرژانتینی عصبانی شده بود و با از دست دادن تمرکز، اشتباهاتی را در جریان بازی مرتکب می‌شد.
در یکی از طولانی‌ترین گیم‌ها برای اینکه بتواند نتیجه را چهار بر چهار کند حدود بیست و یک دقیقه سرویس زد!

کار به وضعیت تای‌برک کشید و جوکوویچ با برگشتن به ریتم بازی‌اش توانست هفت بر شش پیروز شود. او و دل پوترو دوستان صمیمی‌اند و با پایان بازی همدیگر را در آغوش کشیدند.

دل پوترو گفت جوکوویچ سزاوار قهرمانی بوده. نوواک هم حضور جمعیت را مشابه بازی فوتبال آرژانتین و صربستان دانست که هواداران در دو سمت ورزشگاه با هیجان، به تشویق می‌پرداختند.

در رقابت‌های دو نفره مردان، مایک برایان و جک ساک از آمریکا قهرمان شدند. کوکو ونده‌وی از آمریکا و اشلی برتی از استرالیا نیز مسابقات دو نفره زنان را فتح کردند.

در مسابقات مختلط، خانم بتانی ماتک ساندز آمریکایی با جمی ماری از بریتانیا قهرمان شدند. تیاگو از برزیل قهرمان یواس اوپن پسران شد و مسابقات دختران را وانگ چینی فتح کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG