لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۲۳

در حمله خودرو به عابران و دوچرخه‌ سواران در نیویورک هشت نفر کشته شدند


یک خودرو وانت روز سه‌شنبه ۹ آبان با ورود به خط ویژه دوچرخه سواران و حرکت در مسیر مخالف به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران در منهتن نیویورک برخورد کرده است.

بیل دبلازیو، شهردار نیویورک ساعاتی پس از این حادثه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که در این حادثه دستکم هشت نفر کشته شده اند.

جیمز اونیل، کمیسر ارشد پلیس نیویورک نیز گفته است، این حادثه که ساعت سه و پنج دقیقه روی داد و مردی که وانت اجاره ای فروشگاه «هوم دیپو» را رانندگی می کرد به عابران و در مسیر خط ویژه به دوچرخه سواران زد.

کمیسر پلیس نیویورک می گوید، راننده پس از برخورد خودرو با اتوبوس در حالی که ظاهرا دو اسلحه در دست داشت از این وانت پیاده شد.

وی اضافه کرده است: این حادثه تروریستی است. راننده فردی ۲۹ ساله است که به هنگام پیاده شدن از وانت شعار سر داده است که نشان می دهد این حادثه تروریستی است.

به گفته جیمز اونیل راننده زخمی است و هم اکنون در یکی از بیمارستان های نیویورک بستری شده است.

طبق این گزارش، یازده نفر در این حادثه نیز به شدت زخمی شده اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا نیز در پیامی با خانواده های قربانیان این حمله ابراز همدردی کرده است.

آقای ترامپ در این پیام تاکید کرده است: «ما به یاد قربانیان حمله تروریستی امروز در شهر نیویورک هستیم و برای آنها و خانواده هایشان دعا می کنیم. دولت من، پشتیبانی کاملی شامل یک تحقیقات مشترک با اداره اف بی آی، در اختیار نیروی پلیس شهر نیویورک قرار خواهد داد.»

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرده است: «ما از امدادگران و نیروهایی که مظنون را متوقف کرده و کمکهای فوری به قربانیان این حمله بزدلانه ارائه کردند، سپاسگزاریم. این زنان و مردان شجاع نشانگر روحیه واقعی شجاعت و استقامت آمریکایی هستند. من همچنان از نزدیک تحولات را پیگیری خواهم کرد.»

دونالد ترامپ همچنین در توییتر خود نوشته است که در واكنش به حمله نيويورك دستور سختگيرى ها بيشتر برای ورود افراد به آمريكا را صادر کرده است.

به گزارش تلویزیون سی‌ان‌ان، پلیس نیویورک راننده این وانت سفید رنگ اجاره‌ای را به ضرب گلوله زخمی کرده و او هم اکنون در بازداشت است.

گفته می شود، این خودرو پس از برخورد با یک اتوبوس مخصوص دانش آموزان متوقف شده است.

رسانه های آمریکا می گویند، دو دانش آموز و دو نفر دیگر از سرنشینان اتوبوس زخمی شده اند.

شاهدان عینی به «سی ان ان » گفته اند که راننده این خودرو که دست کم یک سلاح در دست داشته، پس از پیاده شدن از خودرو فریاد می زده است: «الله اکبر.»

شاهدان همچنین گفته اند، که صدای شلیک هفت یا هشت گلوله را شنیده اند.

فروشگاه لوازم ساختمانی و خانگی «هوم دیپو» نیز ضمن تایید این که وانت را اجاره داده، اعلام کرده است که در حال همکاری با پلیس فدرال در این زمینه است.

گزارش رسانه های آمریکا حاکی است که راننده این خودرو سیف‌الله حبیب‌الله‌ویچ صاحب‌اف شهروند ازبکستان است و در سال ۲۰۱۰ وارد آمریکا شده است. گفته می شود وی از ایالت فلوریدا به نیویورک سفر کرده است.

به گزارش «سی ان ان»، فرد مهاجم این خودرو را روز سه شنبه از یک فروشگاه «هوم دیپو» از نیوجرسی اجاره کرده بود.

XS
SM
MD
LG