لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۸

همکاری هسته ای روسیه و کشورهای عرب


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و ملک عبدالله پادشاه عربستان

وزير امور خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه ۱۴ فوريه از تمايل شش کشور عرب حاشيه خليج فارس برای همکاری با روسيه در زمينه انرژی هسته ای خبر داد.


شاهزاده سعود الفيصل گفته است که موضوع همکاری هسته ای میان عربستان و روسيه، در جريان سفر ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه به این کشور، مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است.


روز چهارشنبه آقای پوتين در جريان اولين سفر خود به عربستان سعودی گفت روسيه مايل است پيوندهای خود را با جهان اسلام گسترش دهد.


يکی از زمينه های همکاری ميان مسکو و رياض به گفته آقای پوتين می تواند توسعه انرژی اتمی در عربستان باشد.


رییس جمهوری روسیه می گوید يکی از زمينه های همکاری ميان مسکو و رياض می تواند توسعه انرژی اتمی در عربستان باشد

پيشنهاد همکاری در زمينه انرژی هسته ای و نيز همکاری های نظامی ميان عربستان و روسيه، در دومين روز ديدار آقای پوتين از کشور نفت خيز و متحد نزديک آمريکا مطرح شد.


اين پيشنهاد پس از آن ارايه شد که کشورهای شورای همکاری خليج فارس در حدود دو ماه پيش اعلام کردند که در تلاش دستيابی به فن آوری صلح آميز هسته ای هستند.


به گفته آقای فيصل، پيشنهاد ولاديمير پوتين و ابراز آمادگی روسيه برای همکاری هسته ای با عربستان، با کشورهای ديگر شورای همکاری خليج فارس نيز مطرح شده است.


آقای فيصل تاکيد کرد که هدف از دستيابی به انرژی هسته ای، تنها مقاصد صلح آميز است و بحث برنامه توليد سلاح هسته ای به هيچ وجه مطرح نيست.


همه کشورهای شورای همکاری خليج فارس رابطه بسيار نزديکی به ويژه در زمينه تسليحاتی با آمريکا دارند.


وزير امور خارجه عربستان هيچ اشاره ای نکرد که آيا برنامه هسته ای مورد نظر شورای همکاری خليج فارس ارتباطی با برنامه هسته ای بحث انگيز ايران دارد يا نه.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG