لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۲

در روزی چون امروز


با خروج شاه از ايران و شدت گرفتن تظاهرات ضد دولتی، گروهی از مقام های دولتی و چند وزير استعفا دادند

۹۵ سال پيش درروزی چون امروز ستار خان از رهبران نهضت مشروطه ايران براثر جراحات ناشی از اصابت گلوله جان باخت.
ستار خان ملقب به سردار ملی برای رسيدن به مردم سالاری با ياری باقر خان، به مبارزه با شاهان قاجار پرداخت. پيکر ستار خان در باغ طوطی حضرت عبدالعظيم به خاک سپرده شده است.


۲۸ دی ماه سال ۱۳۵۷ خورشيدی در چنين روزی با خروج شاه از ايران و شدت گرفتن تظاهرات ضد دولتی، گروهی از مقام های دولتی و چند وزير استعفا دادند. دکتر شاپور بختيار تلاش می کرد تا با اصلاحات بی سابقه ای انقلابيون را آرام سازد اما کناره گيری برخی از وزيران و نمايندگان مجلس شورای ملی، عرصه را بر او تنگ کرده بود.


۲۸ دی ماه سال ۱۳۵۷ خورشيدی در چنين روزی با خروج شاه از ايران و شدت گرفتن تظاهرات ضد دولتی، گروهی از مقام های دولتی و چند وزير استعفا دادند

۳۱۸ سال پيش در ۱۸ ژانويه سال ۱۶۸۹ ميلادی شارل دومنتسکيو نويسنده و فيلسوف نامدار فرانسوی بدنيا آمد. روح القوانين را می توان مهم ترين اثر منتسکيو دانست. نامه های ايرانی يکی ديگر از آثار ماندگار اين نويسنده فرانسوی است.


۲۲۰ سال پيش در چنين روزی نخستين گروه از جانيان و خلاف کاران انگليسی وارد استراليا شدند. دولت وقت بريتانيا، استراليا را به عنوان تبعيدگاهی برای جانيان خطرناک انتخاب کرده بود.


در ۱۸ ژانويه سال ۱۹۲۲ ميلادی، ۸۵ سال پيش کشور مصر استقلال خود را از بريتانيا بدست آورد. مصر، هشت سال پيش از آن تحت الحمايه انگليس شده بود.


XS
SM
MD
LG