لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۲۶

در روزی چون امروز ۲۸ اسفند


در ۱۹ مارس سال ۱۹۸۲ ميلادی گروهی آرژانتينی درجزيره فالکلند در اقيانوس اطلس پياده شدند و پرچم آرژانتين را به اهتزاز درآوردند

۲۸ اسفند سال ۱۳۸۵ خورشيدی – ۱۹ مارس ۲۰۰۷ ميلادی


در ۲۸ اسفند سال ۱۳۰۲ خورشيدی گروهی از افسران ايرانی وارد مجلس شورای ملی شدند و خواستار حذف سلطنت قاجاريه و برقراری جمهوری شدند.


در همين روز رضاخان که رييس الوزرا و سردار سپه بود از محمدحسن ميرزا وليعهد وقت خواست که کناره گيری کند. احمد شاه قاجار در اين روزها در سفر اروپا به سر می برد.


در ۱۹ مارس سال ۱۵۷۱ ميلادی دريانوردان اسپانيايی «مانيل» را به نام فيليپ پادشاه وقت اسپانيا فيليپين ناميدند. از آن روز به بعد اين سرزمين فيليپين خوانده می شود.


در ۱۹ مارس سال ۱۶۸۷ ميلادی «رنه رابرلاسال» سياح فرانسوی در سن ۴۴ سالگی به دست يکی از همراهان خود کشته شد

در ۱۹ مارس سال ۱۶۸۷ ميلادی «رنه رابرلاسال» سياح فرانسوی در سن ۴۴ سالگی به دست يکی از همراهان خود کشته شد.


او مناطق وسيعی را در آمريکا کشف کرد از جمله مناطق اطراف رود ميسی سيپی و«لوئيزيانا» که بنام لويی ۱۴ پادشاه وقت فرانسه نام گذاری کرد.


در ۱۹ مارس سال ۱۸۸۳ ميلادی «سر آلتر هاورث» شيمی دان برجسته انگليسی بدنيا آمد. او در سال ۱۹۲۰ ميلادی موفق به دريافت جايزه نوبل در رشته شيمی شد.


او طرحی برای ساختمان مولکولی قند تهيه کرد و موفق به ساختن نوع صنعتی ويتامين «ث» شد.
او در سال ۱۹۷۳ ميلادی برای دومين بارجايزه نوبل شيمی را دريافت کرد.


در ۱۹ مارس سال ۱۹۴۵ ميلادی در نتيجه حمله انتحاری يا کاميکازی يک خلبان ژاپنی به يک ناو آمريکايی در نزديکی آب های ژاپن، صدها تن از افراد نيروی دريايی آمريکا کشته شدند.


در ۱۹ مارس سال ۱۹۸۲ ميلادی گروهی آرژانتينی درجزيره فالکلند در اقيانوس اطلس پياده شدند و پرچم آرژانتين را به اهتزاز درآوردند.


چندی بعد بريتانيا که جزيره فالکلند را مستعمره خود می داند برای پس گرفتن آن جزيره با آرژانتين وارد جنگ شد.


XS
SM
MD
LG