لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۵۲

«برای تغییر راهبرد در عراق عجله نخواهم کرد»


جرج بوش رییس جمهوری آمریکا گزینه های پیش رو در عراق را بررسی می کند

جرج بوش رييس جمهوری آمريکا پس از دیدار با مقام های بلند پایه وزارت دفاع گفت در رابطه با مساله مهمی مانند تعيين راهبرد جديد آمريکا در عراق، شتاب نخواهد کرد.


آقای بوش که در پايان ديدار با مقام های بلندپايه وزارت دفاع آمريکا با خبرنگاران گفت و گو می کرد افزود در اين رابطه نقطه نظر هايی را شنيده ام که به شکست منجر می شود.


از جمله نقطه نظرهای «محکوم به شکست» آقای بوش از پيشنهاد «ترک زودهنگام عراق يا خودداری از کمک به دولت عراق که قادر به انجام وظيفه خود باشد» نام برد.


آقای بوش افزود: «من اين نقطه نظرهايی را که به شکست ختم خواهد شد، رد می کنم.


به گفته آقای بوش، يکی از دلايل تاخير در اعلام راهبرد آمريکا در عراق اين است که به رابرت گيتس وزير دفاع جديد فرصت کافی داده شود که ارزيابی لازم را در باره اوضاع عراق انجام دهد.


جرج بوش گفت برای اتخاذ تصميمی با اين اهميت، تعجيل نخواهد کرد.


رييس جمهوری آمريکا گفت با فرماندهان بلند پايه ارتش آمريکا، گفتگوهای پر باری در باره چگونگی امنيت کشور و پيروزی جنگ عراق داشته است.


آقای بوش گفت پس از انتشار گزارش بررسی اوضاع عراق، زير فشار بيشتری برای تعيين سياست جديد آمريکا در قبال عراق قرار گرفته است.


در اين رابطه آقای بوش ديدارها و گفت و گوهای خود را با نمايندگان ديدگاه های گوناگون در باره چگونگی سياست آمريکا در قبال عراق، شدت بخشيده است.


روز چهارشنبه جرج بوش هم با مقام های دولتی و کارشناسان غير دولتی در وزارت دفاع آمريکا و هم جداگانه با رهبران جناح های مختلف عراقی ديدار و گفت و گو کرد. رييس جمهوری آمريکا با جلال طالبانی و مسعود بارزانی نيز تلفنی تماس داشت.


در ادامه تبادل نظر در باره عراق، رييس جمهوری آمريکا در روزهای گذشته نيز با ژنرال جان ابی زيد از فرماندهان عالی رتبه آمريکا و ژنرال کيسی گفتگو کرد.


آقای بوش در اين هفته با طارق الهاشمی معاون سنی مذهب رييس جمهوری عراق نيز ديدار و گفت و گو کرد.


XS
SM
MD
LG