لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۵

«هنوز فرصت برای ایران باقی است»


به رغم پایان موعد شصت روزه شورای امنیت، ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکرده است.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه بيست و يکم فوريه و همزمان با پايان موعد ۶۰ روزه شورای امنيت سازمان ملل متحد به ايران گفت ايران هنوز فرصت دارد به خواست های قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد عمل کند.


آقای کيسی گفت: «ما هميشه به تغيير موضع در دقيقه آخر اميدواريم.»


به رغم پايان مهلت ۶۰ روزه شورای امنيت سازمان ملل متحد به ايران برای تعليق همه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم، جمهوری اسلامی از متوقف کردن اين فعاليت ها خودداری کرده است.


متاسفانه ايرانی ها هنوز به سرکشی از خواست جامعه جهانی ادامه می دهند
تام کیسی

تام کيسی در بخشی از سخنان خود گفت: «متاسفانه ايرانی ها هنوز به سرکشی از خواست جامعه جهانی ادامه می دهند.»


آژانس بين المللی انرژی اتمی اين هفته گزارش خود را در باره ميزان همکاری ايران با قطعنامه ۲۳ دسامبر شورای امنيت سازمان ملل متحد، به اين شورا ارايه خواهد کرد.


«بهترين راه برای ايران، تعليق غنی سازی اورانيوم است»


پيشتر نيز کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در جريان مصاحبه مطبوعاتی که با حضور فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه آلمان در برلين برگزار می شد گفت: «بهترين راه برای ايران، تعليق غنی سازی اورانيوم و فعاليت های مربوط به آمايش سوخت هسته ای است تا بتوانيم به مذاکرات باز گرديم.»


خانم رايس افزود هدف از افزايش فشار بر حکومت ايران هم همين است، اين که رژيم ايران در برخورد با جامعه حهانی، تصميم های درست تری اتخاذ کند.»


وزير امور خارجه آمريکا گفت سه کشور اروپايی، ايالات متحده آمريکا، روسيه و بريتانيا، مجموعه مشوق هايی را به ايران پيشنهاد کردند که می توانست ايران را به طور اساسی به جامعه جهانی بازگرداند.
او ابراز اميدواری کرد که ايران راه همکاری با جامعه جهانی را برگزيند.


کاندولیزا رایس گفت ايالات متحده آمريکا در يک مسير ديپلماتيک گام برمی دارد و به اين مسير اعتقاد دارد

در پاسخ به اين پرسش که مرحله ای که آمريکا ممکن است يک حمله پيشگيرانه را عليه ايران انجام دهد چيست گفت حاضر نيست در اين زمينه گمانه زنی کند.


خانم رايس گفت ايالات متحده آمريکا در يک مسير ديپلماتيک گام برمی دارد و به اين مسير اعتقاد دارد.
با اين حال کاندوليزا رايس افزود مساله اين است که بخشی از اين انزوايی که به علت اصل هفتم منشور سازمان ملل متحد گريبانگير ايران می شود، اين کشور را در وضعيت بدی قرار داده است.


وزير امور خارجه آمريکا گفت به نظر وی، حکومت ايران نمی تواند به نگرانی هايی که سرمايه گذاران ممکن است در راستای سرمايه گذاری در ايران داشته باشند بی تفاوت بمانند.


تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد نیز روز چهارشنبه در باره پايان مهلت ۶۰ روزه شورای امنيت سازمان ملل متحد به ايران گفت بايد منتظر گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی در اين زمينه بود.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG