لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۴

بزرگداشت ياد قربانيان قتل های زنجيره ایبا وجود تلاش ها و پيگيری ها در ايران و در سراسر جهان، پرونده قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوينده و ديگر قربانيان قتل های زنجيره ای هنوز در پرده ای از ابهام قرار دارد.


به مناسبت هشتمين سالگرد قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوينده، خانواده های اين دو قربانی قتل های زنجيره ای، روز جمعه مراسمی را بر مزار اين دو پژوهشگر و نويسنده، برگزار می کنند.


به همين مناسبت کانون نويسندگان ايران نيز در فراخوانی، خواستار روشن شدن سرانجام پرونده قتل اين دو نويسنده و مترجم و ديگر قربانيان قتل های معروف به «زنجيره ای» شد.


کانون نويسندگان ايران هم چنين با محکوم کردن دادگاه عاملان قتل های سياسی پاييز ۱۳۷۷ ،خواهان آزادی ناصر زرافشان، وکيل زندانی خانواده های قربانيان، و محاکمه آمران اين قتل ها شده است.


کانون نويسندگان ايران در بيانيه خود همچنين، در باره آنچه که «امواج تازه نقض حقوق بشر و آزادی بيان» در ايران خوانده، هشدار داده است.


کانون نویسندگان ایران در باره موج جدید نقض حقوق بشر و آزادی بیان هشدار می دهد

در مراسم يادبود محمد مختاری و محمد جعفر پوينده، تعدادی از اعضای کانون نويسندگان سخنرانی و شعر خوانی خواهند کرد.


تلاش بازماندگان قربانيان قتل ها و فشار و پيگيری محافل مدنی، اجتماعی و سياسی ايران و نهادهای جهانی برای روشن شدن اين پرونده ها، هنوز به جايی نرسيده است.


داريوش و پروانه فروهر، و نيز محمد مختاری و محمد جعفر پوينده در سال ۱۳۷۷ به دست کسانی که دولت ايران، آنها را "عوامل خودسر وزارت اطلاعات" معرفی کرد، کشته شدند.


سهراب مختاری فرزند محمد مختاری که ساکن آلمان است، از پنج شنبه ای می گويد «پدر يک پنج شنبه منزل را ترک کرد و هرگز بازنگشت. تا پنج شنبه بعد، از پدر بی خبر بوديم. به همه جا از نيروی انتظامی تا پزشکی قانونی سر کشيديم، اما خبری نبود.»


مراسم بزرگداشت یاد قربانیان قتل های زنجیره ای، بیان دادخواهی بازماندگان است
سهراب مختاری

يک هفته پس از ناپديد شدن محمد مختاری، جسد او را در پزشکی قانونی به فرزندش سياوش نشان دادند.
به گفته سهراب مختاری، پدرش که دو سال را در دهه ۱۳۶۰ خورشيدی در زندان گذرانده بود، انتظار داشت که هدف ماموران وزارت اطلاعات قرار داشته باشد. آن ها بارها مختاری و ديگر چهره های اهل قلم را تهديد کرده بودند.


سهراب مختاری می گويد از نظر خانواده قربانيان قتل های زنجيره ای، مراسم روز جمعه، ضمن گرامی داشت ياد آن ها، «بيان دوباره دادخواهی بازماندگان برای افشای عاملان قتل های زنجيره ای و معرفی آن ها به مردم ايران است.»


قرار است اتوبوس هايی از دو قسمت شهر تهران، خيابان ملاصدرا و ميدان انقلاب جنب دانشکده پزشکی، شرکت کنندگان را به سوی امام زاده طاهر حمل کند.
XS
SM
MD
LG