لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۰

از جمعه تا جمعه: ايران در هفته ای که گذشت


انتخابات در ايران از مهمترين وقايع هفته گذشته بود

در هفته ای که گذشت، نتايج انتخابات شوراها و مجلس خبرگان و انتخابات ميان دوره ای مجلس شورای اسلامی، با همه ابهام ها و شايعاتی که در باره آن وجود داشت، اعلام شد؛ رای گيری کشورهای گروه ۵+۱ درباره برنامه اتمی ايران به تعويق افتاد و محمود احمدی نژاد به ادامه غنی سازی اورانيوم پای فشرد؛ سه افغان به جرم تجاوز جنسی، در ملاء عام، و سه متهم به بمب گذاری در زندان اهواز به دار آويخته شدند؛ در آذربايجان گروهی کتاب سوزان به پا کردند؛ و فرخ غفاری، از بنيان گذاران سينمای نوين ايران، درگذشت.


انتخابات شوراها، مجلس خبرگان و انتخابات ميان دوره ای مجلس شورای اسلامی


نخستين روزهای هفته ای که گذشت، فقدان اطلاع رسانی خبرگزاری ها و انتشار خبرهای غيررسمی و تاخير دراعلان نتايج انتخابات در تهران و برخی از شهرستان ها، بازار شايعات را در وبلاگ ها و سايت های غيررسمی داغ کرد و دست کم در شهرستان های بزرگ فضای جامعه را تب آلود کرد.


نتايج انتخابات، به رای متفق ناظران داخلی و خارجی، به شکست هواداران دولت محمود احمدی نژاد و پيروزی اصلاح طلبان انجاميد و توانست به دل اصلاح طلبان سرخوده از شکست های پيشين نوری از اميد بتاباند و ائتلاف گسترده ای از آنان را گرد هم آورد.


در انتخابات مجلس خبرگان نيز اکبر هاشمی رفسنجانی با آوردن بيشترين رای حوزه تهران توانست شکست های سياسی گذشته را جبران کند. رقيب سرسخت او، محمد تقی مصباح يزدی، در اين حوزه انتخاباتی نفر ششم شد.


به گزارش وزارت کشور جمهوری اسلامی، ۶۰ درصد از واجدان شرايط رای دادن و در مجموع حدود ۲۶ ميليون نفر در انتخابات شرکت کردند.


گفت و گوهای ۱+۵ برای تصويب قطعنامه


انتخابات ايران در هفته ای که گذشت برنامه اتمی ايران را تحت الشعاع خود قرار داد و به گفته تحليل گران حتی دولت های غربی کوشيدند تصميم گيری دراين باره را به اعلام نتايج انتخابات موکول کنند.


در اين هفته روسيه موافقت ضمنی خود را با قطعنامه پيشنهادی شورای امنيت اعلام کرد

در اين هفته روسيه موافقت ضمنی خود را با قطعنامه پيشنهادی شورای امنيت و آلمان ، به شرط حذف بعضی مفاد آن، ازجمله ممنوعيت سفر مقام های جمهوری اسلامی به خارج، اعلام کرد. با اين حال آقای احمدی نژاد، در سفر کردستان، بر ادامه برنامه غنی سازی اورانيوم ايران پای فشرد.


محمود احمدی نژاد گفت: «جوانان اين سرزمين چرخه سوخت هسته ای را به همت خودشان و با اتکا به استعداد ها و انديشه خودشان به دست آورده اند و مطمئن باشيد، شما که عددی نيستيد، صد برابر شما هم جمع بشوند، نخواهند توانست مانع حرکت ملت ايران بشوند.»


اعدام سه متهم به بمب گذاری های اهواز


در هفته ای که گذشت حکم اعدام سه متهم به بمب گذاری های اهواز به اجرا درآمد. به گزارش روابط عمومی دادگستری استان خوزستان، علی مطيری نژاد، مالک بنی تميم، و عبدالله سليمانی، به اتهام محاربه و اقدام عليه امنيت ملی اعدام شدند.


از اتهام های اين افراد بمب گذاری در بانک سامان و فرمانداری شهر اهواز بود.


عمادالدين باقی، رئيس انجمن دفاع از حقوق زندانيان درباره اعدام شدگان که به «تجزيه طلبی» نيز متهم بودند گفت: «برخی از اين افراد متعلق به خانواده های شهدا و مجروحان دوران جنگ ايران و عراق بودند. يعنی کسانی که حاضر بوده اند در دفاع از اين کشور از جانشان بگذرند. به نظر می رسد روش های غلط، اين افراد را به اين جا کشانده است.»


آقای باقی گفت اين افراد از حق دادرسی و دفاع عادلانه برخوردار نبوده اند.


عمادالدين باقی رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان گفت اعدام شدگان از حق دادرسی و دفاع عادلانه برخوردار نبوده اند

عبدالکريم لاهيجی، نايب رئيس «کنفدراسيون جامعه های حقوق بشر» گفت: «رفتار دولت ايران با اقليت های قومی مبتنی بر زهرچشم گيری ست.»


فرخ غفاری درگذشت


در هفته ای که گذشت، فرخ غفاری، از پايه گذاران سينمای متفاوت ايران، در ۸۴ سالگی، در پاريس، درگذشت.


فرخ غفاری بنيان گذار و مدير فيلم خانه ملی ايران، معاون فرهنگی سازمان راديو و تلويزيون ملی ايران، مدير اولين جشنواره جهانی فيلم تهران، و کارگردان، بازيگر، نويسنده، و پژوهشگر سينما بود.


ايرانيان و سينما پژوهان، نامش را، در کنار فريدون رهنما، به منزله پيشروان سينمای "مؤلف" و متفاوت ايران گرامی می دارند.





XS
SM
MD
LG