لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۲۷

مادرجايگزين يکی از جديدترين نقش هايی است که برای افراد در هند رسم شده است، جايی که خدمات اجاره رحم بسيار ارزان تر از همان خدمات در کشورهای غربی است.


جيوتی دِيو، يک زن باردار است که در هند زندگی مي کند. اما اين زن ۳۰ ساله پس از اين که نوزادش را به دنيا بياورد قرار نيست که نوزاد را به خانه ببرد، بلکه نوزاد به يک زوج امريکايی که بچه دار نمي شوند تحويل داده خواهد شد.


اين مادر هندی به خاطر زحمتش برای رشد دادن جنين در بدن خود پول دريافت خواهد کرد. او نمی گويد چقدر اما مي گويد خانواده فقيرش به شدت محتاج اين پول هستند زيرا بر اثر يک حادثه، تنها نان آور خانواده از کار افتاده شده است.


خانم ديو به خبرگزاری رويترز ميگويد شوهرش طی حادثه ای در کارخانه محل کارش پاهايش را از دست داد و پس از آن «اعضای خانواده ديگر نتوانستند حتی روزی يک وعده غذا بخورد». جيوتی مي گويد به اين دليل تصميم گرفت رحم خود را اجاره دهد.


مادرجايگزين يکی از جديدترين نقش هايی است که برای افراد در هند رسم شده است، جايی که خدمات اجاره رحم بسيار ارزان تر از همان خدمات در کشورهای غربی است.


گائوتام الله باديا يک متخصص باروری است که سال گذشته به يک زوج سنگاپوری کمک کرد با رحم اجاره ای يک زن هندی بچه دار شوند. او به رويترز گفت: «در امريکا يک زوج بايد حدود ۵۰ هزار دلار برای اين کار خرج کنند. اما در هند اين خدمات با ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار انجام ميشود.»


کلينيک های کمک به زوج های نازا معمولا ۲-۳ هزار دلار برای کليه مراحل پول درخواست می کنند و مادر جايگزين هم برای پرورش جنين ۳ الی ۶ هزار دلار دريافت می کند که درکشوری که سرانه درآمد سالانه مردمش ۵۰۰ دلار است رقم قابل توجهی به نظر می آيد.


مادرجايگزين يکی از جديدترين نقش هايی است که برای افراد در هند رسم شده است، جايی که خدمات اجاره رحم بسيار ارزان تر از همان خدمات در کشورهای غربی است

خبرگزاری رويترز در ادامه می نويسد، اين کاردر هند خطرهای خود را به همراه دارد.
ريتويا يک مادر اجاره ای ديگر در بمبئی گفت: «واقيعت اين است که من اين کار را برای پول می کنم اما زوج بی فرزند هم نفع می برد.»


برای زنان هندی معمولا قشر پايين و متوسط پول بزرگترين انگيزه است. برای برخی از مشتريان آنان نازايی انگيزه پرورش دادن فرزندشان در رحم زنی ديگر است اما بعضی افراد ديگر نيز ادعا می کنند تعدادی از مشتريان هم زنان تحصيلکرده کارمندی هستند که نميخواهند دوران بارداری مزاحم حرفه شان شود.


از سوی ديگراين قضيه بعد ديگری نيز دارد. قصد کمک و يک دلی مردم اين کشور با يک خانواده بدون فرزند در جامعه ای مانند هند که در آن توليد مثل وظيفه ای مقدس تلقی ميشود و مردم معتقدند که کار خوبی که شخص در اين زندگی انجام دهد در زندگی بعدی پاداش مي گيرد.


يک پزشک متخصص زنان در بمبئی گفت: «مادران جايگزين در واقع به رشته عمر وزندگی پدرو مادرشان معنی جديدی بخشيده و آن را متبلور می کنند.»


هند هيچ گونه قانونی درباره مادر جايگزين ندارد اما رهنمودهايی توسط شورای تحقيق پزشکی اين کشور تهيه شده است

در حالی که هيچ گونه آمار رسمی در اين باره وجود ندارد اما تخمين زده می شود که بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ کودک هر ساله از طريق رحم اجاره ای مادران جايگزين در هند متولد می شوند ، شمار تلاش های با شکست مواجه شده اما بسيار بالاتر از اين تعداد است.


يک کارشناس باروری ديگر در بمبئی نيز می گويد با وجودی که هيچ گونه آمار جامعی وجود ندارد اما شمار کودکان متولد شده از طريق مادران جايگزين در جهان سالانه حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ است.


رويترز می گويد هند هيچ گونه قانونی درباره مادر جايگزين ندارد اما رهنمودهايی توسط شورای تحقيق پزشکی اين کشور تهيه شده است.


با اين حال کارشناسان می گويند آنان خود معيارهايی را در اين زمينه تعيين کرده اند و آن اين است که تنها زوج های بی فرزندی که نمی توانند خود به حاملگی موفق دست يابند می توانند از اين روش استفاده کنند.»


يک مادر جايگزين بايد جوان، سالم ، متاهل و دارای فرزند باشد، تا هم از نظر فيزيکی و مهمتر ازآن از نظر روحی با پشتوانه باشند. معمولا مادر جايگزينی که خودش صاحب فرزند باشد کمتر احتمال دارد که تصميم بگيرد کودک فرد ديگری را که پرورش داده تصاحب کند.


XS
SM
MD
LG