لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۵

«ايران بدهی خود را به روسيه نپرداخته است»


ساخت نیروگاه بوشهر تا کنون چند بار با مشکل رو به رو شده است

مقام های هسته ای روسيه روز سه شنبه بيستم فوريه بار ديگر تاکيد کردند که ایران بدهی های خود را در رابطه با ساخت نیروگاه بوشهر پرداخت نکرده است.


سخنگوی سازمان انرژی اتمی روسيه گفت ديرکرد ايران در پرداخت وجوه لازم، باعث تاخير در راه اندازی نيروگاه هسته ای بوشهر خواهد شد.


ايرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز دوشنبه از قول محمد سعيدی معاون سازمان انرژی اتمی ايران گزارش داد که ايران همه بدهی های خود را به موقع پرداخت کرده است.


با اين حال سرگئی نويکف سخنگوی سازمان انرژی اتمی روسيه گفت در ماه ژانويه، روسيه به جای ۲۵ ميليون دلار، تنها ۵ ميليون و صد هزار دلار دريافت کرده است.


به گفته مقام های روسيه، وضعيت به اين دليل که ايران تلاش می کند وجوه خود را به جای دلار، با يورو بپردازد، پيچيده تر شده است.


آقای نويکف گفت با وجود دشواری های مالی موجود، روسيه «به تعهدات خود برای ساخت نيروگاه بوشهر از جمله ارسال سوخت» عمل خواهد کرد.


با اين حال او افزود اين مشکلات موجود می تواند در زمان آغاز کار نيروگاه بوشهر تاثير بگذارد.


کار ساخت و راه اندازی نیروگاه بوشهر تا کنون چند بار با مشکل رو به رو شده است

روسيه در اوايل سال های ۱۹۹۰ ميلادی کار ساخت و تکميل نيروگاه بوشهر را به عهده گرفت. اين کار تا کنون چند بار به دلايل فنی به تاخير افتاده است.


از زمانی که ايران به علت بخش بحث انگيز برنامه هسته ای خود زير فشار قرار گرفته است، نيروگاه بوشهر نيز به يک مساله حساس سياسی تبديل شده است.


مسکو قرار است در ماه مارس ماه آينده ميلادی در حدود يک ماه و نيم ديگر، ارسال سوخت هسته ای را به بوشهر آغاز کند.


تحريم های شورای امنيت و نيروگاه هسته ای بوشهر


با وجود آنکه تحريم های بيست و سوم ماه دسامبر سال گذشته ميلادی، در حدود دو ماه پيش، شامل نيروگاه بوشهر نمی شود، اما به گفته کارشناسان ممکن است تحريم ها، بر زمان تکميل نيروگاه بوشهر تاثير بگذارد.


آمريکا و کشورهای اروپايی، فعاليت های هسته ای جمهوری اسلامی ايران را تلاش برای دستيابی به بمب اتمی می دانند و از ايران خواسته اند تا زمانی که صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای ايران روشن نشده، روند غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد.


جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده که برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آميز و برای توليد برق دنبال می کند.


شورای امنيت سازمان ملل در قطعنامه ۱۷۳۷ به جمهوری اسلامی ايران ۶۰ روز فرصت داده تا فعاليت های هسته ای خود را تعليق کند. اين مهلت، چهار روز ديگر به پايان می رسد.


در قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل، تحريم هايی هم عليه ايران اعمال شده که برنامه های موشکی و اتمی ايران را در بر می گيرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG