لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۰۸

«الماس خونین»، تهدیدی برای بازار الماس؟


داستان فيلم «بلاد دايموند» يا «الماس خونين» بر محور جنگهای داخلی سيرا ليون دردهه ۱۹۹۰ ميلادی در آفريقا و نقش سنگهای قيمتی از جمله الماس در بروز و پيشروی اين جنگها دور ميزند.

فيلم «الماس خونين» تازه ترين فيلم با شرکت لئوناردو دی کاپريو ممکن است به فروش الماس در بازار هدايای کريسمس لطمه بزند.


داستان فيلم «بلاد دايموند» يا «الماس خونين» بر محور جنگهای داخلی سيرا ليون دردهه ۱۹۹۰ ميلادی در آفريقا و نقش سنگهای قيمتی از جمله الماس در بروز و پيشروی اين جنگها دور ميزند.


الماس خونين که به نام «الماس تضادها» نيز خوانده می شود، اشاره ای است به سنگ هايی که از معادن نزديک به نواحی جنگ زده استخراج ميشود و عوايد فروش آن به مصرف ادامه شورش ها، کشتارهای جمعی و يکی از بدترين شرايط نقض حقوق بشر ميرسد.


همين ارتباط به گفته کارشناسان می تواند به فروش الماس در مهم ترين فصل فروش جواهرات قيمتی و دوران خريد هدايای کريسمس در دوهفته آينده لطمه بزند.


اما آقای جيمز هارلی پژوهشگر شرکت تحقيقاتی تله سی گروپ معتقد است فيلم «الماس خونين» با حضور ستاره ای چون لئوناردو دی کپريو و با قدرت نفوذ تبليغات، هرچند ميتواند موجب برانگيختن احساسات تماشاگران شود، اما مشکل خواهد توانست جلوی فروش جواهرات مزين به سنگ الماس را بگيرد.


اين مساله، از هم اکنون موجب تشويش و نگرانی معروف ترين فروشگاه های فروش اين سنگ قيمتی در آمريکا از جمله کمپانی زيل، تيفانی و بلو نايل شده است که الماس های خود را مستقيما از معادن ذکر شده و شرکت انگلو آمريکن دريافت می کنند.


آقای هارلی ميگويد:« دريافت هديه ای مزين به سنگ الماس از ده ها بلکه صدها سال پيش جای خود را در ميان مردم باز کرده است و اين رشته ارتباطی است که به سادگی و با تماشای يک فيلم سينمايی قطع نخواهد شد.»


يک پژوهشگر ديگر از شرکت تحقيقی سی ال کلاين به نام ويليام آرمسترانگ معتقد است اين فيلم احتمالا ديدگاه گروه محدودی از مردم را نسبت به خريد الماس بعنوان يک سنگ زينتی برای هميشه عوض خواهد کرد.


اما اين که ذهنيت جديد چه تاثير اساسی بر روی فروش الماس خواهد داشت، به گفته وی، «درحال حاضر قابل پيش بينی نيست.»


آقای آرمسترانگ معتقد است مساله خودداری از خريد الماس های «خونين» همواره مد نظر شرکت های فروش جواهرات قيمتی در آمريکا بوده است و آنها کوشيده اند تا در حد امکان، از خريد اين سنگ ها خودداری کنند.


شرکت معروف جواهر فروشی تيفانی که يکی از شرکت های امضا کننده قرارداد بين المللی خودداری از خريد و فروش الماس خونين است در اعلاميه ای اظهار داشت: " اين فيلم ياد آور بهای سنگينی است که خريد و فروش کنترل نشده الماس در ناحيه سيرا ليون به بار آورد . ما اميدواريم اين فيلم بتواند کمکی باشد به تلاش های بين المللی در اين راه که چنين فاجعه ای هرگز تکرار نشود.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG