لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۳

جورج بوش: کوزوو بايد هر چه زودتر استقلال يابد


جورج بوش اولین رییس جمهوری آمریکا است که به آلبانی سفر می کند.

جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا روز يکشنبه ۱۰ ژوئن در سفر تاريخی خود به آلبانی ضمن اعلام حمايت ایالات متحده از استقلال کوزو گفت که هر گونه مذاکره ای بايد با هدف استقلال قطعی کوزو انجام شود.


آقای بوش که در کنفرانس مشترک خبری با سالی بريشا، نخست وزير آلبانی شرکت کرده بود، اين سخنان را ابراز کرد.


رييس جمهوری آمريکا که به منظور شرکت در نشست جی هشت که در آلمان برگزار شد به اروپا رفته است، روز يکشنبه وارد تيرانا پايتخت آلبانی شد. اين اولين سفر يک رييس جمهوری آمريکا به آلبانی است.


اظهار نظر جورج بوش در مورد طرح استقلال کوزو، در مغايرت با موضع روسيه است که با استقلال کوزو از صربستان مخالفت می کند.


موضوع استقلال کوزو که مورد حمايت گسترده آمريکا و اتحاديه اروپا قرار دارد، با مخالفت شديد روسيه و صربستان رو به رو است

موضوع استقلال کوزو که مورد حمايت گسترده آمريکا و اتحاديه اروپا قرار دارد، با مخالفت شديد روسيه و صربستان رو به رو است.


صربستان کوزو را بخش اصلی و جدانشدنی کشور خود قلمداد می کند. اکثريت جمعيت کوزو آلبانی تبار و خواهان جدايی از صربستان هستند. اقليت صرب اين منطقه، با جدا شدن از صربستان مخالف هستند.


ماه گذشته اتحاديه اروپا و آمريکا، پيش نويس بازنگری شده قطعنامه «استقلال کوزو» زير نظارت بين المللی را تهيه کردند که روسيه بی درنگ مخالفت خود را با اين قطعنامه ابراز کرد.


موضوع کوزو از موارد اختلاف برجسته ميان آمريکا و روسيه است.


درباره تلاش آلبانی برای پيوستن به پيمان آتلانتيک شمالی ناتو، آقای بوش گفت که تا پيش از انجام اين کار، اصلاحات سياسی و نظامی بيشتری بايد در آلبانی انجام شود و «رهبران اين کشور هم اين نکته را درک می کنند.»


او گفت آمريکا مصمم است که برای فراهم کردن زمينه پيوستن آلبانی به ناتو، تلاش کند. آلبانی متحد آمريکا است و حدود ۱۲۰ تن از نيروهای اين کشور در عراق مستقر هستند.


بيش از هشتصد هزار نفر در جنگ ۷۸ روزه و بمباران ناتو از صربستان بيرون رانده و يا متواری شدند

رييس جمهوری آمريکا پس از سفر به آلبانی که با استقبال گسترده ای رو به رو شد، به بلغارستان می رود.


بن بست کوزوو


مساله کوزو، يکی از مسايلی بود که در نشست کشورهای گروه هشت مطرح شد. روسيه در اين نشست، با تلاش کشورهای غربی در پذيرفتن راه حل سازمان ملل برای روشن شدن راه استقلال اين منطقه مخالفت کرد.


اين کشور همچنين طرح نيکلا سرکوزی ، رييس جمهوری فرانسه را که خواستار تعين تاريخ شش ماهه پيش از صدور هر رايی در اين زمينه شده است، رد کرد. فرانسه می گويد در اين فاصله زمانی می توان به راه حل مشخصی رسيد.


حدود ۱۲ هزار نفر از غير نظاميان آلبانيايی تبار طی مناقشات سال ۱۹۹۸ – ۱۹۹۹ کشته شدند و بيش از هشتصد هزار نفر نيز در جنگ ۷۸ روزه و بمباران ناتو از صربستان بيرون رانده و يا متواری شدند.


کوزوو از سال ۱۹۹۹ و جنگ بين صرب ها و جدايی طلبان کوزوو، زير نظارت سازمان ملل است.


XS
SM
MD
LG