لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۰۳

ده سال پيش از مرگ، جان لنون، خواننده جاودان گروه بيتل‌ها، در پاسخ به اين پرسش که اگر ناگهان بميری، دوست داری از تو چگونه ياد شود، گفت: «به عنوان يک صلح‌دوست بزرگ».


لنون می گويد «دست يابی به صلح، هدف بزرگ ماست.» اما شيوه هايی که او برای دستيابی به صلح پيشنهاد می کرد، با مبارزه سنتی برای صلح بسيار متفاوت بود.


«برای دست يافتن به صلح، بايد به شيوه های صلح آميز دست زد».


جان لنون می گوید برای دست یافتن به صلح، باید شیوه های صلح آمیزی را پیشه کرد: «به طور نمادين، به جای شکستن شيشه مغازه‌ها، مثلا ميگذاريم موهايمان برای صلح بلند شود. حتی اگر کارگری موهايش را نزند، به نحوی برای صلح مبارزه کرده است. برای همين است که می‌گوييم برای صلح موهايت را بلند کن، يا برای صلح از رختخواب بيرون نيا. ..می‌دانيد.. کارهايی از اين قبيل که چيزی را هم خراب نمی‌کند.»


چهار ترانه جان لنون که منتقدان فرهنگ پاپ آن را بزرگترين تبليغ برای صلح جهانی توصيف می‌کنند، از اين قرارند:


«عشق همه آن چيزی است که به آن نياز داری» Love is All You Need «کريسمس مبارک، اگر بخواهی جنگ تمام شده»، Imagine يا «تصور کن» و «به صلح يک شانس ديگر بدهيم» Give Peace A Chance.


تنها در سال‌های آخر عمرش بود که جان لنون اعتراف کرد شعر ترانه «خيال کن» را، از کتاب تصويری‌ به نام گريپ فروت، که همسر ژاپنی هنرمندش، يوکو اونو آن را نگارش کرده بود، گرفته بود.


با این حال ترانه Imagine اکنون به نحوی به امضای جان لنون تبديل شده است: «خيال کن که بهشتی در کار نباشد- خيالش که آسان است...»


جان لنون: «در واقع اين ترانه را بايد «لنون اونو» بدانيم. شعر و مفهوم اين ترانه از يوکو گرفته شده. اما آن‌وقت‌ها من يک مقدار خودخواه بودم، و اسم يوکو را نبردم. ايده اين ترانه از کتاب گريپ فروت گرفته شده. توی اين کتاب، بارها آمده: اين را تصور کن، آن را تصور کن، اما، به هر حال، حالا سهم يوکو را از اين ترانه يادآور می شوم. با اين که خيلی وقت پيش بايد اين کار را می‌کردم.»


جان لنون و همسرش یوکو اونو در پاریس ۱۹۶۹

هشتم ماه دسامبر، بيست و ششمين سالگرد قتل جان لنون، به هنگام مرگ، تنها ۴۰ سال داشت. در روز هشتم دسامبر سال ۱۹۸۰، مردی به نام مارک ديويد چنتنن، او را جلو در آپارتمانش، در نيويورک از پا درآورد.


اکنون، پس از گذشت ۲۶ سال، لنون همچنان صدای جهانی صلح‌طلبی و مبارزه با جنگ شناخته می شود.


«خيال کن» ترانه ای از جان لنون


خيال کن که بهشتی در کار نباشد- خيالش که آسان است،


که جهنمی زير پايمان نباشد، و بالای سرمان فقط آسمان باشد،


خيال کن که مردم همه در امروز زندگی کنند.


خيال کن که مرزو بومی درکار نباشد- خيالش که مشکل نيست،


که هيچ چيزی نباشد که برايش بکشی يا کشته شوی، که مذهب هم نباشد،


خيال کن که زندگی همه مردم در صلح بگذرد،


شايد بگويی خيالبافم، اما من تنها نيستم،


و کاش تو هم روزی به ما بپيوندی، و دنيا متحد شود.


خيال کن که مالکيتی در کار نباشد – که گمان نکنم بتوانی،


که نه به آز نياز باشد و نه گرسنگی باشد، که انسان ها برادروار باشند،


خيال کن که همه جهان برای همه مردمان باشد،


شايد بگويی خيالبافم، اما من تنها نيستم،


وکاش روزی تو هم به ما بپيوندی، و دنيا متحد زندگی کند


XS
SM
MD
LG