لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۹

نرمش لحن تهران و لندن بر سر ملوانان بريتانيايی


لحن تهران و لندن بر سر ملوانان بازداشت شده روز دوشنبه اندکی ملایم تر شد

پس از یازده روز جنگ لفظی میان بریتانیا و جمهوری اسلامی بر سر ملوانان بازداشت شده بريتانيايی، تهران و لندن روز دوشنبه دوم آوريل، لحن خود را، اندکی ملايم تر کردند.


تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی، بر خلاف آنچه پيشتر اعلام کرده بود، «اعترافات» ملوانان بازداشت شده بريتانيايی را پخش نخواهد کرد.


از سوی ديگر مقام های بريتانيايی نيز گفته اند دو کشور موافقت کرده اند در باره چگونگی جلوگيری از حوادث مشابه، مذاکره کنند.


شما درباره جنجال پديد آمده بر سر بازداشت ملوانان بريتانيايی چه فکر می کنيد؟
برای اظهار نظراینجا را کلیک کنید

به گزارش راديو ايران، خودداری از پخش «اعترافات» ملوانان بريتانيايی، واکنش اين کشور به «تغييرات مثبت» در موضع بريتانيا است.


«مناقشه پيچيده و بسيار خطرناک»


نيکلاس سارکوزی، وزير کشور فرانسه و نامزد رياست جمهوری اين کشور روز دوشنبه دوم آوريل، بازداشت ملوانان بريتانيايی توسط ايران را محکوم کرد اما افزود اقدام نظامی نمی توان کمکی به حل مناقشه بکند.


او گفت بازداشت ملوانان بريتانيايی و نگه داری آنها به عنوان زندانی، «غير قابل قبول» است و گفت که آن را «به شديدترين لحن محکوم می کند.


آقای سارکوزی افزود: «اما من فکر نمی کنم که حمله به ايران ذره ای به حل مناقشه پيچيده و بسيار خطرناک هم کمکی کند.»


به گفته نيکلاس سارکوزی، همه اطلاعات حاکی از آن است که ملوانان در آب های عراق بوده اند و نه ايران. او با بريتانيا اعلام «همبستگی کامل» کرد و از ايران خواست که به مقام های کنسولی، اجازه ملاقات با ملوانان را بدهد.


«اعتراف» ملوانان بازداشت شده به ورود غیرقانونی به آب های ایران


تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی ايران روز شامگاه يکشنبه، تصاوير تازه ای از ملوانان انگليسی به نمايش گذاشت که در آن تاييد می کنند که وارد آب های ايران شده، و از مردم ايران عذرخواهی می کنند.


در همين حال راديو و تلويزيون دولتی ايران روز دوشنبه اعلام کردند که همه ملوانان بريتانيايی به «ورود غير قانونی» به آب های ايران اعتراف کرده اند، ولی سخنان يا تصاوير آنها را پخش نکردند.


تصاوير شامگاه يکشنبه تلويزيون دولتی ايران در حالی پخش شد که ساعاتی پيش از آن، جمعی از بسيجی ها در مقابل سفارت بريتانيا در تهران تجمع کرده و به سوی ساختمان سفارت، سنگ و ترقه پرتاب کردند.


روابط تهران و لندن در روزهای اخير دچار تنش های زيادی شده و در حالی که ۱۰ روز از زمان دستگيری ۱۵ ملوان نظامی بريتانيا توسط نيروهای مرزی جمهوری اسلامی می گذرد، هنوز پيشرفتی برای آزادی آنها به دست نيامده است.


دولت بريتانيا اصرار دارد که نيروهای بريتانيايی در آب های عراق و با ماموريت سازمان ملل، به کار انجام وظايف عادی خود مشغول بوده اند و جمهوری اسلامی اصرار دارد که نيروهای بريتانيايی وارد آب های ايران شده اند.


يکشنبه شب، شبکه عربی زبان العالم، که جمهوری اسلامی آن را اداره می کند، تصاوير جديدی برای مخاطبان خارج از ايران پخش کرد و در آن دو سرباز دريايی بريتانيا را نشان می داد که کنار نقشه خليج فارس ايستاده و به محل دستگيری خود در آب های ايران اشاره می کنند.


يکی از اين ملوانان در صحبت های خود گفت که می داند چرا مقام های ايرانی «عصبانی» هستند. به گفته او، علت اين است که « نيروهای بريتانيايی وارد آب های ايران شده اند» و علت دستگيری آنها هم «ورود غيرمجاز» به آب های ايران بوده است.


اين ملوان گفت که با آنها به خوبی رفتار شده است.


در واکنش به پخش اين تصاوير، يکی از سخنگويان وزارت امور خارجه بريتانيا به سرعت واکنش نشان داد و گفت: نشان دادن تصاوير بازداشت شدگان بريتانيايی در تلويزيون، «غيرقابل قبول» است.


مذاکرات رسمی ميان لندن و تهران


يک مقام رسمی در وزارت امور خارجه بريتانيا، تاييد کرد مذاکرات رسمی و مستقيم ميان لندن و تهران برای آزادی ملوانان بريتانيايی، آغاز شده است.


دس براون، وزير دفاع بريتانيا در گفت و گو با شبکه خبری بی بی سی، خبر داد بريتانيا از تمام امکانات ديپلماتيک خود استفاده می کند تا قضيه به سرعت حل شود.


آقای براون گفت:«ما مذاکرات مستقيم و دوطرفه با ايرانی ها داريم و آنها می دانند که تمام جامعه بين المللی از ما حمايت می کند.»


يک مقام رسمی ايران نيز در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه در تهران، تاييد کرد مذاکرات مستقيم در جريان است و خبر داد که روابط رسمی ميان دو کشور، هيچ گاه قطع نشده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG