لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۶

سال ۲۰۰۷، رکورد جديد برداشت غلات


جنگ و درگيری های قومی، بيماری ايدز، خشکسالی و نبود برنامه ريزی صحيح اقتصادی، عمده ترين دلايل ناامنی غذايی در جهان به حساب می آيند

sازمان جهانی خواربار و کشاورزی پيش بينی می کند که در سال ۲۰۰۷، رکورد برداشت غلات شکسته می شود اما با اين حال شمار گرسنگان کاهش نمی يابد.


سازمان جهانی خواربار و کشاورزی، فائو، در بيانيه ای نوشته است که در سال ۲۰۰۷ ميلادی رکورد جهانی برداشت غلات شکسته خواهد شد.


به گمان کارشناسان، برداشت امسال غلات در پنج قاره برابر با حدود ۲۱۰۰ ميليون تن و ۶و۴ درصد بيشتر از سال گذشته خواهد بود.


با وجود بهبود موقعيت کشاورزی در جهان، کارشناسان فائو در بيانيه خود می نويسند ذخيره غلات و مواد غذايی در جهان به طور محسوسی کاهش يافته است و برداشت امسال پاسخگوی نيازهای غذايی ساکنان کره زمين نيست.


جنگ و درگيری های قومی، بيماری ايدز، خشکسالی و نبود برنامه ريزی صحيح اقتصادی، عمده ترين دلايل ناامنی غذايی در جهان به حساب می آيند

يکی از دلايل کاهش ذخيره های غلات، به گفته اين کارشناسان، استفاده غير غذايی و صنعتی از برخی محصولات مانند ذرت است.


بر پايه اين بيانيه، هم اکنون، ۲۵ درصد ذرت کاشته شده در جهان تبديل به مواد انرژی زا از جمله اتانول می شود.


در سال ۲۰۰۷ استفاده صنعتی از غلات نسبت به سال گذشته ميلادی ۷ مميز يک در صد افزايش يافته است.


در بيانيه فائو که بر مبنای گزارش جامعی تهيه شده است، به مساله گرسنگی در جهان و موقعيت غذايی کشورهای مختلف نيز اشاره می شود.


در حال حاضر ۳۳ کشور بدون دريافت کمک های غذايی بين المللی قادر به تامين حداقل نياز شهروندان خود نيستند.


در آفريقا شمار کشورهايی که در سال جاری ميلادی شديدا به دريافت کمک های غذايی وابسته بوده اند، از ۲۳ سال گذشته به ۳۵ درصد افزايش يافته است.


در آسيا ۷ کشور در سال جاری باز هم محتاج به دريافت کمک های غذايی هستند که عراق و افغانستان، کشورهای هم جوار ايران، از جمله آنها هستند.


در ديگر قاره ها، اروپا، آمريکا و اقيانوسيه، تنها کشور بليوی در آمريکای لاتين هنوز از خودکفايی غذايی برخوردار نيست.


جنگ و درگيری های قومی، بيماری ايدز، خشکسالی و نبود برنامه ريزی صحيح اقتصادی، عمده ترين دلايل ناامنی غذايی در جهان به حساب می آيند.


XS
SM
MD
LG