لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۳۶

توافق شش قدرت جهان بر سر تحریم ایران


وزیران امور خارجه المان، فرانسه و آمریکا، در جریان یکی از دیدارهای موسوم به پنج به اضافه یک


وزیر امور خارجه فرانسه می گوید شش قدرت بزرگ جهان بر سر اعمال تحریم علیه ایران به علت تمرد از قطعنامه شورای امنیت، به توافق رسیده اند.


وزیران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان، روز سه شنبه، پنجم دسامبر، در بروکسل گرد هم می آیند تا در باره چگونگی اعمال تحریم علیه ایران، تصمیم بگیرند.


فیلیپ دوسته بلازی وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه از احتمال توافق میان کشورهای اروپایی و آمریکا، با چین و روسیه خبر داد.


آقای دوسته بلازی، پس از دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت «به گمان من ما اکنون می توانیم بر سر متن قطعنامه، به توافق برسیم».


او افزود «ما با روسیه در مورد قطعنامه ای برای برخورد با برنامه گسترش تسلیحات هسته ای ایران، به توافق رسیده ایم».


ژان باتیست ماتیه، سخن گوی وزارت امور خارجه فرانسه، در یک کنفرانس خبری اینترنتی، از مذاکرات روز سه شنبه قدرت های جهان بر سر ایران خبر داد.


به گفته وی، خاویر سولانا مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در گفت و گو های روز سه شنبه شرکت خواهد کرد.


شش کشور جهان، فرانسه، آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان، ماه هاست که بر سر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره تحریم ایران، در حال مذاکره هستند.


این گفت و گوها به علت مخالفت روسیه و چین با اعمال مجازات های سخت علیه ایران، به بن بست رسیده است.


شورای امنیت سازمان ملل متحد، تا سی و یکم ماه اوت به ایران فرصت داده بود که فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیویم را به حال تعلیق در آورد و در غیر این صورت با تحریم مواجه شود.


اما اکنون بیش از سه ماه از پایان این مهلت گذشته و مذاکرات گوناگون برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه های هسته ایش، اثری نداشته است.


روسیه و چین با تحریم های شدید علیه ایران مخالفند و آن را تنها در زمینه های خاصی مجاز می دانند.


آمریکا و کشورهای اروپایی، خواستار مجازات سخت تر ایران هستند.XS
SM
MD
LG