لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۰۶

«دفاع از آزادی های آکادميک»، نشست فعالان دانشجویی


اعتراض های دانشجویان دانشگاه امیر کبیر

نشست «دفاع از آزادی های آکادميک»، در حمايت از فعالان دانشجويی که اخيرا تحت فشارهای مقامات دانشگاه ها و وزارت علوم قرار گرفته اند، برگزار شد.


در اين مراسم حبيب الله پيمان، دبير کل جنبش مسلمانان مبارز طی سخنانی، اين گونه برخورد با دانشجويان را بی سابقه ندانست و گفت: «نگاهی به تجربيات صد سال گذشته نشان می دهد که واکنش ما نسبت به محدوديت های اين چنينی همواره به يک شکل بوده است و بايد از برخی واکنش های تکراری مثل جمع آوری امضاء و صدور بيانيه خودداری کنيم.»


محمد علی دادخواه، وکيل دادگستری و از سخنرانان اين نشست درباره موضوعات مطرح شده در نشست «دفاع از آزادی های آکادميک» به راديو فردا می گويد: «مباحث مختلفی در اين نشست مطرح شد که سر فصل اکثر آنها موضوعات، رسالت و اقدامات دانشجويی بود که آيا جنبش دانشجويی به رکود رسيده يا دارای تحول لازم است.»


نگاهی به تجربيات صد سال گذشته نشان می دهد که واکنش ما نسبت به محدوديت های اين چنينی همواره به يک شکل بوده است و بايد از برخی واکنش های تکراری مثل جمع آوری امضاء و صدور بيانيه خودداری کنيم
حبیب اله پیمان در نشست دفاع از آزادی های آکادميک

بحث های مطرح شده در این نشست


مهدی عربشاهی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت (طيف علامه) نيز که از ديگر سخنرانان اين نشست بود، در گفت و گو با راديو فردا می گويد: «از مباحثی که در اين نشست مطرح شد اين بود که از ابتدای تاسيس نهاد دانشگاه در ايران همواره دو گروه به مخالفت با آن پرداخته اند. نخست تجدد ستيزان که با هر چيز جديد و مدرن مخالفت می کنند و دانشگاه نماد تجدد است. ديگری حاکمان اقتدار گرايی هستند که دانشگاه را صرفا محلی می خواهند که در آن متخصصان لازم برای اداره حکومت پرورش پيدا کند و کارکرد آکاهی بخشی دانشگاه را قبول نداردند و سعی در محدود کردن آن دارند.»


اين فعال دانشجويی در ادامه به دانشجويان ستاره دار جديد اشاره کرد و گفت اعمال فشار بر دانشجويان بيشتر شده است: «بعد از اعلام نتايج کنکور کارشناسی ارشد امسال کارنامه های تعداد زيادی از پذيرفته شدگان به آن ها داده نشده است و اعلام کرده اند صلاحيت عمومی دانشجويان را قبل از صلاحيت علمی آن ها بررسی شده است.»


مهدی عربشاهی همچنين به اعمال فشارهای جديد و بيشتر بر دانشجويان طی هفته های اخير اشاره می کند و می گويد: «در هفته های اخير حملات زيادی به دانشجويان صورت گرفته است. از پس از تعطيلات نوروز، تعداد زيادی از دانشجويان به کميته های انضباطی احضار شده اند، برای برخی از آنان حکم صادر شده است، تشکل های دانشجويی زيادی تعطيل شده اند، نشريات دانشجويی زيادی توقيف شده اند و در حال حاضر شش تن از دانشجويان دانشگاه امير کبير در بازداشت بسر می برند.»


اگر قانون حاکم باشد نباید...


فعالان دانشجويی دانشگاه امير کبير می گويند اين شش تن که سردبيران نشريات دانشجويی اين دانشگاه هستند، به اتهام چاپ کاريکاتور رهبر جمهوری اسلامی بازداشت شده اند در حاليکه نشريات چاپ شده از سوی دانشجويان چاپ نشده است و تنها از لوگوی نشريات دانشجويی استفاده شده است.


محمد علی دادخواه، وکيل برخی از دانشجويان زندانی در نشست «دفاع از آزادی های آکادميک»، با اشاره به اظهارات برخی از مقامات امنيتی مبنی بر اعترافات دانشجويان گفت اگر قانون حاکم باشد، نبايد هنگامی که دانشجويی را بازداشت کردند و هنوز در هيچ دادگاهی محاکمه نشده است، اعلام شود که وی به فلان جرم اقرار کرده است.


اگر قانون حاکم باشد، نبايد هنگامی که دانشجويی را بازداشت کردند و هنوز در هيچ دادگاهی محاکمه نشده است، اعلام شود که وی به فلان جرم اقرار کرده است
محمد علی دادخواه وکیل برخی از دانشجویان

او در گفت و گو با راديو فردا افزود: «اصل قانونی بودن جرم و مجازات ايجاب می کند که دادگاه تا قبل از اينکه احراز نکند کسی مرتکب جرمی شده است، نبايد نسبت جرم به او بدهد. اين رويه که قرار شود قبل از انجام محاکمه عادلانه و منصفانه، آن ها را به برخی از جرايم ملتفت کنيم، بر خلاف اصول اساسی و بنيادين رسيدگی منصفانه و عادلانه است.»


محمد علی دادخواه در ادامه می افزايد: «برخی از اين دانشجويان که به ستاره دار بودن معترض بودند، علی رغم اينکه ديوان عدالت اداری رای داده است آن ها به تحصيل خود ادامه دهند، اما متاسفانه روسای دانشگاه ها با قانون شکنی و منطق ستيزی از پذيرفتن رای ديوان عدالت اداری سر باز می زنند.»


محمد علی دادخواه درباره آخرين وضعيت دانشجويان زندانی که وی وکالتشان را بر عهده دارد، می گويد:« متاسفانه اجازه ديدار دانشجويان برای من فراهم نيست و اين افراد در بازداشت موقت بسر می برند. امکان وکيل فراهم نيست. من اميدوارم با توجه به صراحت قانون اساسی که اصل بر اين است که هر کسی وکيل داشته باشد و اگر کسی نتواند وکيل داشته باشد، بايد برای او انتخاب وکيل شود، نسبت به اين مشی تجديد نظر شود.»


انقلاب فرهنگی دوم؟


از ديگر موضوعاتی که در نشست «دفاع از آزادی های آکادميک» مطرح شد، بحث انقلاب فرهنگی بود که برخی احتمال می دهند انقلاب فرهنگی دومی در دانشگاه ها در حال شکل گيری است.


دکتر محمد ملکی، نخستين رييس دانشگاه تهران پس از انقلاب اسلامی در اين نشست گفت: «اتفاقی که در سال ۱۳۵۹ افتاد را نمی توان انقلاب فرهنگی ناميد چرا که اين اتفاق بيشتر شبيه يک کودتای فرهنگی بود.»


دکتر محمد ملکی در مصاحبه با راديو فردا درباره احتمال شکل گيری انقلاب فرهنگی دوم می گويد: «من معتقدم اين بحث هايی که می شود انقلاب نيست. آنچه الان انجام می گيرد اين است که چون مقامات تحمل نقد دانشجويان از خود را ندارند، می خواهند به هر ترتيب يا با بستن دانشگاه ها يا با تهديد استادان و دانشجويان از اين نقد ها جلوگيری کنند.»


آنچه الان انجام می گيرد اين است که چون مقامات تحمل نقد دانشجويان از خود را ندارند، می خواهند به هر ترتيب يا با بستن دانشگاه ها يا با تهديد استادان و دانشجويان از اين نقد ها جلوگيری کنند
محمد ملکی اولین رییس دانشگاه تهران پس از انقلاب

دکتر محمد ملکی می گويد برخورد مقامات جمهوری اسلامی و وزارت علوم با دانشجويان برای اين است که دانشجويان از نگاه نقادانه خود دست بردارند: «اين کارها را می کنند تا دانشجويان از مبارزه نقادانه خود دست بردارند. من و بسياری از همفکران و دوستانم معتقديم شرايط فعلی با شرايط بيست و هفت و هشت سال پيش متفاوت است و اين مقامات اگر آن زمان توانستند تعدادی از استادان و دانشجويان را اخراج کرده و دانشگاه را ببندند، اکنون اين امکان را ندارند.»


در پايان اين نشست فيلمی از ضرب و شتم دانشجويان دانشگاه امير کبير توسط نيروهای حراست اين دانشگاه برای حاضران به نمايش در آمد. دکتر محمد ملکی اين تصاوير را دارای خشونت بی سابقه ای می داند: «فيلمی که در آخر جلسه نشان داده شد اثر بسيار عجيبی بر روی حاضران داشت و نشان از خشونت و بی رحمی بی سابقه ای داشت.»


موضوع استادان منتقد و دگر اندیش


در همين حال مهدی عربشاهی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت(طيف علامه) می گويد در روزهای اخير برخی از استادان دگر انديش هم با ممنوعيت تدريس مواجه شده اند و می افزايد: «در اين نشست اشاره ای هم به بحث اساتيد منتقد و دگر انديش شد که برای آن ها هم مشکلاتی بوجود آمده و اشاره ای هم به محسن کديور شد. به نظر می آيد اين برنامه ای است که هم اساتيد و هم دانشجويان را در بر می گيرد.»


هفته گذشته در ميانه صدور حکم های تعليق از تحصيل برای دانشجويان، نام محسن کديور نيز در مسجد دانشگاه تربيت مدرس شنيده شد تا بار ديگر پرونده رييس سابق گروه فلسفه دانشکده علوم انسانی، روی ميز رييس دانشگاه تربيت مدرس جا به جا شود و رسيدگی به آن در صدر اولويت ها قرار بگيرد.»


روز های آغازين پاييز و در ميانه بازخوانی پديده دانشجويان ستاره دار، خبر لغو عضويت محسن کديور و سعيد حجاريان در شورای تخصصی دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربيت مدرس دهان به دهان چرخيد. چند روز پيش از ان نيز چهل و پنج استاد دانشگاه تهران به حکم آيت الله عميد زنجانی بازنشسته شده بودند و از دانشگاه علم و صنعت و علامه طباطبايی نيز چنين اخباری به گوش می رسيد.


  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG