لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۲

علی معلم درگذشت؛ از «دنیای تصویر» تا کوروش کبیر ناتمام


علی معلم

علی معلم، تهیه کننده سینما و سردبیر و مدیر مسئول مجله ماهانه دنیای تصویر روز دوشنبه ۲۳ اسفند در تهران درگذشت. آقای معلم که ۵۴ سال داشت، به علت ایست قلبی از دنیا رفت.

معلم در سال ۱۳۴۱ در دامغان به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در این شهر گذراند. بعدتر به تحصیل کارگردانی در دانشکده صدا و سیما پرداخت و با سردبیری و اجرای برنامه «جنگ هنر هفته» در تلویزیون ایران به شهرت رسید. این برنامه که از شبکه دوم سیما در نیمه دوم دهه شصت پخش می شد یکی از اولین برنامه‌های هنری پس از انقلاب محسوب می شد که در نبود اینترنت و فقدان تنوع مجلات سینمایی و هنری، خیلی زود مشتاقان و علاقه مندان هنر هفتم را به خود جلب کرد.

معلم در سال ۱۳۷۱ انتشار مجله دنیای تصویر را آغاز کرد که در کنار مجلات گزارش فیلم و فرهنگ و سینما، یک دهه تسلط کامل ماهنامه فیلم بر نوشتار سینمایی در دهه شصت را پایان دادند و تنوعی به مجلات سینمایی بخشیدند که تا به امروز ادامه داشته و منجر به اضافه شدن چندین ماهنامه و فصلنامه دیگر به نشریات سینمایی ایران شد.

دنیای تصویر که در قطع بزرگ تر از معمول ماهنامه‌ها چاپ می شد، خیلی زود توانست مخاطبان خود را جذب کند و با وجود مشکلات مالی در چند سال اول انتشار، به یکی از پرآگهی‌ترین مجلات سینمایی تبدیل شد و توانست به عنوان یک مجله خصوصی به حیات خود تا به امروز ادامه دهد.

معرفی فیلم‌های روز جهان به طور مفصل و انتشار ویژه نامه‌های مختلف درباره سینمای ایران و جهان مخاطب خاص خود را به این ماهنامه جلب کرد.

ماهنامه دنیای تصویر در میانه کار به حکم قضایی از انتشار باز ماند، اما بعدتر علی معلم موفق شد انتشار دوباره مجله‌اش را از سر بگیرد. همین طور جایزه «تندیس حافظ» که دیرپاترین جایزه سینمایی در بخش خصوصی است و توسط علی معلم در سال ۱۳۷۶ پایه گذاری شد، به رغم مخالفت‌ها و حواشی بسیار- از جمله حملات بسیار تند مجله یالثارات، ارگان انصار حزب الله، به شرکت کنندگان در آخرین دوره آن - توانست به حیات خود ادامه دهد و هر سال این جایزه در رشته‌های مختلف به بهترین‌های سینمای ایران تعلق گرفت.

علی معلم بیش از بیست دوره در جشنواره کن شرکت کرد و گزارش‌های مبسوطی از این جشنواره در ماهنامه‌اش به چاپ رساند.

علی معلم در سال ۱۳۷۲ در فیلم آلما نقش آفرینی کرد و شانزده سال بعد در فیلم آل به تهیه کنندگی خودش هم بازی کرد. او با تهیه فیلم گاوخونی ساخته بهروز افخمی( بر اساس رمانی به همین نام نوشته جعفر مدرس صادقی) در سال ۱۳۸۱ رسماً به جرگه تهیه کنندگان سینما پیوست؛ فیلمی که در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن به نمایش درآمد.

ازدواج به سبک ایرانی و آل، دو فیلم ایرانی دیگری بودند که معلم به تهیه کنندگی آنها پرداخت و سعی داشت برخلاف گاوخونی که فیلمی با مخاطب خاص بود، مخاطبان عام را هم جلب کند.

علی معلم طی هفت دوره مختلف در هیات انتخاب یا داوری جشنواره فیلم فجر حضور داشت و نظرات او درباره سیاست‌های کلان سینمای ایران گاه بحث انگیز شده است.

پسرعموی او که همنام‌اش است (به عنوان علی معلم دامغانی شناخته می شود) و گاه با او اشتباه گرفته شده ، پس از میر حسن موسوی به عنوان رئیس فرهنگستان هنر انتخاب شد.

آخرین نوشته‌های معلم در شبکه‌های اجتماعی مربوط به خبر انتشار شماره نوروز ماهنامه دنیای تصویر است که به شماره ۲۷۲ رسیده است.

او در یکی از آخرین نوشته‌هایش از مدیر جدید سازمان سینمایی استقبال کرده بود:« حضور مدیری جدید در رأس سازمان سینمایی، با توجه به سابقه حضور محمد مهدی حیدریان در وزارت ارشاد و معاونت سینمایی، از جنبه‌هایی می‌تواند مثبت باشد؛ چراکه ایشان با ساختار سینما آشناست و تجربیاتی در گذشته داشته‌ است که طبیعتاً برخی از آنها ناقص مانده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند. به همین دلیل، این تجربیات می‌تواند به آقای حیدریان کمک کند تا سینما را در پهنه گسترده‌تری ببیند.»

علی معلم از سال‌ها قبل سعی داشت فیلمی درباره کوروش پادشاه هخامنشی با عنوان کوروش کبیر تهیه کند که این پروژه بارها با مشکل روبرو شد.

دیدن نظرات (۴۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG