لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۵۳

احمدی مقدم: کمیته ویژه در جریان اعتراضات ۸۸ هر روز به رهبر گزارش می داد


اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی

فرمانده سابق نیروی انتظامی در مصاحبه‌ای با وب سایت «تاریخ انقلاب» که روز یک شنبه، ۲۰ دی، منتشر شد، خبر داده است که در جریان اعترضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهور ایران در سال ۱۳۸۸، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تصمیم گیری در خصوص مقابله با این اعتراضات را به «کمیته ویژه‌ای» در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «سپرده» بود و نتایج جلسات هر روز به او گزارش می‌شد.

به گفته آقای احمدی مقدم، علاوه بر او برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی از جمله؛ سعید جلیلی، دبیر وقت شورایعالی امنیت ملی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، و سعید مرتضوی، دادستان تهران، عضو این کمیته بوده‌اند.

«سکته خبری» وزارت اطلاعات در اعتراضات ۸۸

فرمانده سابق نیروی انتظامی وزارت اطلاعات در دوره مدیریت غلامحسین محسنی اژه‌ای را متهم کرد که قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از نیروی انتظامی «پشتیبانی اطلاعاتی» نمی‌کرد و درباره اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات نیز «اطلاعات درست و دقیقی ارائه نمی‌کرد.»

اسماعیل احمدی مقدم همچنین گفت که نیروی انتظامی «وسعت» اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را «پیش بینی» نمی‌کرده و انتظار نداشته که «میزان پتانسیل، عمق و گستره» ‌ اعتراض‌ها به حدی باشد که ۸ ماه ادامه پیدا کند.

آقای احمدی مقدم در این مصاحبه گفت که غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد، «در انتصاباتش مقداری محتاطانه عمل می‌کرد و این محتاط بودن کمی برایش مشکل ایجاد کرد.»

وی اضافه کرد: «در جریان فتنه عدم پشتیبانی اطلاعاتی وزارت از ما کاملاً مشخص بود. هیچ ‌وقت اطلاعاتی از آنها نمی‌گرفتیم، در واقع وجود یک سکته ‌خبری و جدی نگرفتن ماجرا در آنجا مشخص بود. وزارت حتی در ادامه ‌ فتنه هم اطلاعات درست و دقیقی ارائه نمی‌کرد.»

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان او، از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با عنوان «فتنه» نام می‌برند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، در دولت اول محمود احمدی‌نژاد وزیر اطلاعات بود اما در سال ۸۸ و روزهای آخر دولت او به دلیل اعتراض به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاون اول رئیس جمهور برکنار شد.

پیش از این علیرضا زاکانی، نماینده تهران درمجلس نیز وزارت اطلاعات در دولت محمود احمدی‌نژاد را متهم کرده بود که دو روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با «نظر سازی» اعلام کرده که میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد به مرحله دوم می‌روند.

آقای احمدی مقدم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نظرسنجی های وزارت اطلاعات درباره انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ افزود: «وزارت اطلاعات به نحوی آقای هاشمی را در جریان انتخابات ریاست جمهوری هدایت و حتی تشجیع می‌کرد.»

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ کاندیدا بود.

فرمانده سابق نیروی انتظامی در ادامه این مصاحبه گفت که این نیرو پیش از انتخابات سال ۸۸ «تحرکات را رصد» می‌کرده و از مواردی چون تشکیل کمیته صیانت از آرا توسط «مهدی هاشمی» و جلسات او با افرادی مانند محسن آرمین، مصطفی تاج‌زاده و بهزاد نبوی، از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در «نیاوران» مطلع بوده است.
وی همچنین مدعی شد که پیش از کاندیداتوری میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، جلساتی با حضور محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجالس چهارم و پنجم و حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، در دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار می‌شده و میرحسین موسوی نیز پس از کاندیداتوری به این جمع اضافه شده بود.

آقای احمدی مقدم به نقل از علی اکبر ناطق نوری اعلام کرد که او پس از برگزاری انتخابات سال ۸۸ دراین جلسات شرکت نکرده است.

پیش از این برخی از فرماندهان نظامی از جمله سردار مشفق، از مسئولان اطلاعاتی قرارگاه ثارالله، اکبر هاشمی رفسنجانی، و مهدی هاشمی فرزند او را به سازمان دهی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ متهم کرده بودند.

«در سال ۸۸ وسعت اتفاق را به این میزان پیش بینی نمی‌کردیم»

فرمانده سابق نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که این نیرو درسال ۸۸ از شبکه‌های اجتماعی «غافل» بوده، «احاطه‌ای» به آن نداشت و «اصلاً روی آن برنامه ریزی» نکرده بود.

آقای احمدی مقدم تاکید کرد که نیروی انتظامی از اعتراض‌ها به نتیجه ریاست جمهوری سال ۸۸ «غافلگیر نشده» اما «وسعت اتفاق را به این میزان» پیش بینی نمی‌کرده و پیش بینی نمی‌کرده که «میزان پتانسیل، عمق و گستره» ‌ اعتراض‌ها به حدی باشد که ۸ ماه ادامه پیدا کند.

گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده سپاه پاسداران درباره تجمع ۲۵ خرداد
فرمانده سابق نیروی انتظامی همچنین خبر داد که صبح روز ۲۵ خرداد ۸۸، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، در تماس تلفنی به او گفته که «نباید بگذاری... تجمعی شکل بگیرد.»

وی گفت که سپس آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از طریق اصغر حجازی، از اعضای دفترش، به او گفته که «آقای احمدی مقدم خودش آدم عاقلی است و فرمانده میدان هم دست ایشان است. هرگونه که مصلحت می‌بیند خودش عمل کند.»

به گفته آقای احمدی مقدم، احمدرضا رادان، جانشین وقت فرمانده نیروی انتظامی، ساعت سه بعد از ظهرِ روز ۲۵ خرداد ۸۸ به او گفته است که «در میدان انقلاب جمعیت سرازیر شده و دارند می‌‌آیند» و او نیز به آقای رادان گفته که «جلویشان را بگیر» اما آقای رادان پاسخ داده است که «اصلاً‌ نمی‌‌شود.»

فرمانده سابق نیروی انتظامی گفت که در ‌‌‌نهایت نیم ساعت بعد به آقای رادان گفته است که «درگیر نشوید... هر کاری می‌خواهند بکنند، ولی نگذارید تشنج و درگیری بشود.»
گزارش رسان های بین المللی حاکی از ان است که روز ۲۵ خرداد ۸۸ صد‌ها هزار نفر از معترضان به نتیجه انتخابات دهم ریاست جمهوری با نمادهای سبز از نقاط مختلف تهران به سمت میدان آزادی راهپیمایی کردند، راهپیمایی‌ای که بزرگ‌ترین تجمع اعتراضی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ توصیف شده است.

اعضای «کمیته ویژه‌» دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درسال ۸۸

فرمانده سابق نیروی انتظامی دراین مصاحبه همچنین خبر داد که رهبر جمهوری اسلامی تصمیم گیری درباره موضوع اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را به «کمیته ویژه‌ای» در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، «سپرده» بود و نتایج جلسات هر روز به او گزارش می‌شد.

به گفته آقای احمدی مقدم، از مقامات جمهوری اسلامی در آن سال به جز او، سعید جلیلی، دبیر شورایعالی امنیت ملی، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، سعید مرتضوی، دادستان تهران، ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه، عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما و وزیر کشور و وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد عضو این کمیته بوده‌اند.

فرمانده سابق نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که این نیرو در اواخر سال۸۷، رزمایش‌هایی را در «ظاهر برای بازداشت دزد، فرود ازآسمان» و موارد دیگر برگزار می‌کرده اما «هدف موضوع دیگری بود.»

آقای احمدی مقدم تاکید کرد که این رزمایش‌ها باعث «اشراف اطلاعاتی نسبی» ‌ بر فعالیتهای گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و «رصد رسانه‌ای خارجی» شده است.

پیش از نیز برخی از رسانه‌های نزدیک به اصلاح طلبان اعلام کرده بودند که رزمایش‌های نیروی انتظامی باهدف برخورد با اعتراضات خیابانی برگزار می‌شود اما مقامات نیروی انتظامی این گزارش‌ها را تکذیب کرده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG