لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۴۰

حزب حاکم ترکیه «جانشین داود اوغلو را تعیین می‌کند»


احمد داود اغلو،

اعضای حزب عدالت و توسعه ترکیه، حزب حاکم در این کشور روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت گفته‌اند که در نشست فوق العاده آینده این حزب، جانشین احمد داود اغلو، نخست‌وزیر ترکیه، تعیین خواهد شد.

به گزارش رویترز، در حالی که طی هفته‌های اخیر گزارش‌هایی در خصوص اختلافات بین احمد داود اوغلو، نخست وزیر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، منتشر شده، روز چهارشنبه این دو دیداری یک و ساعت و نیمه داشتند.

طبق این گزارش رجب طیب اردوغان در تلاش است تا نظام پارلمانی در ترکیه را به نظام ریاستی تغییر دهد و احمد داود اوغلو با چنین برنامه‌ای مخالف است و در صورت کناره گیری داود اوغلو، زمینه برای محقق شدن این هدف اردوغان فراهم می‌شود.

یک عضو حزب حاکم به رویترز گفته است: رییس جمهوری و نخست وزیر در خصوص تشکیل کنگره آتی به توافق رسیدند و فکر نمی‌کنم احمد داود اوغلو برای رهبری حزب مجددا نامزد بشود.

به گزارش رویترز، رهبر حزب عدالت و توسعه به عنوان نخست وزیر نیز فعالیت می‌کند. بنابراین درصورتی که فرد دیگری به عنوان رهبر این حزب انتخاب شود، در عمل جانشین احمد داود اوغلو خواهد شد.

در حالی اختلاف در رهبری حزب حاکم ترکیه علنی شده که این کشور با چالش‌های مختلفی روبه رو است؛ درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و «حزب کارگران کردستان»، پ کا کا، تشدید شده، همچنین این کشور با پیامدهای جنگ در عراق و سوریه مواجه است و هم اکنون اتحادیه اروپا در همکاری با آنکارا برای مهار موج پناهجویان است.

به گزارش رویترز علنی شدن اختلاف و احتمال کناره گیری احمد داود اوغلو باعث کاهش بهای لیر ترکیه در مقابل ارزهای خارجی شده است.

ولفانگ پیکولی، صاحب نظر در مسال ترکیه به رویترز گفته است: رجب طیب اردوغان خواهان یک نظام ریاستی در ترکیه است و کناره گیری داود اوغلو نشانه دیگری از تسلط روز افزون رجب طیب اردوغان براین حزب است.

یک عضو حزب عدالت و توسعه به رویترز گفته است: کنگره حزب احتمالا تا ۲۱ ماه مه، و به هر حال نه دیرتر از ۶ ژوئن که اولین روز ماه رمضان است، تشکیل خواهد شد.

افراد نزدیک به رجب طیب اردوغان گفته‌اند، افرادی نظیر نعمان کورتولمش، سخنگوی دولت ترکیه، بکیر بوزداگ، ‌وزیر دادگستری و بینالی یلدریم، وزیر راه و تربری از جمله نامزدهای ریاست حزب عدالت توسعه هستند.

XS
SM
MD
LG