لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۰۸

دادگاه استیناف: احتمالا در هفته جاری رای خود را درباره فرمان ترامپ اعلام می کنیم


فرودگاه لوگان در بوستون.

در حالی که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از دادگاه استیناف خواسته است تا هرچه زودتررای خود را درباره فرمان اجرایی‌اش اعلام کند، این دادگاه روز سه شنبه ۱۹ بهمن اعلام کرده است، احتمالا طی هفته جاری نظر خود را اعلام می کند.

به گزارش رویترز، شعبه نهم دادگاه استیناف ساعاتی پیش از استماع استدلال‌های وکلا دادگستری و همچنین ایالت‌های واشینگتن و مینه سوتا، اعلام کرده است: انتظار نمی رود که امروز رای صادر شود، ولی احتمالادر هفته جاری رای صادر خواهد شد.

سه قاضی شعبه نهم دادگاه استیناف در سانفرانسیسکو روز سه شنبه ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی استدلال‌های موافقان و مخالفان فرمان اجرایی ترامپ را شنیدند.

وزارت دادگستری آمریکا به رای جمعه گذشته جیمز رابرت،قاضی فدرال در سیاتل درباره تعلیق فرمان اجرایی دونالد ترامپ در خصوص منع موقت سفر شهروندان هفت کشور و پناهجویان به آمریکا، اعتراض کرد.

دولت می گوید، به دلایل امنیتی دادگاه استیناف می بایست هرچه زودتر رای خود را اعلام کند.

در همین زمینه ساعاتی پیشتر،دونالد ترامپ در کاخ سفید گفته است: واقعا نمی توانم باور کنم که در دادگاه بر سر محافظت از امنیت باید دعوا کرد، برای حفاظت از امنیت کشورمان.

به گزارش رویترز، رییس جمهوری آمریکا در دیدار با شماری از روسای پلیس در کاخ سفید اضافه کرده است: گروه حکومت اسلامی تهدید کرده است که «طریق مهاجران به امریکا و دیگر کشورها نفوذ خواهد کرد» و آنگاه ما اجازه نداریم در مورد کسانی که وارد (کشور) می شوند سختیگری کنیم؟ این را توضیح بدهید.

آقای ترامپ همچنین پیشتر در روز سه شنبه از دادگاه استیناف خواسته بود که سریع‌تر رای خود را درباره فرمان اجرایی‌اش صادر کند و گفته بود که «آدم بدهای» زیادی فکر می‌کنند که در مقطع فعلی باید به آمریکا بیایند.

آقای ترامپ در توئیتی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، نوشته است: «تهدید ناشی از تروریسم اسلام افراطی بسیار جدی است، کافی است به آنچه که در اروپا و خاورمیانه می‌گذرد نگاهی بیاندازید. دادگاه‌ها باید سریع عمل کنند!»

خبرگزاری رویترز نیز از وی نقل قول کرده است: «دادگاه تجدیدنظر باید نظر او را درباره فرمان مهاجرتی تایید کند» چرا که به گفته آقای ترامپ، «آدم بدهای زیادی فکر می‌کنند باید در مقطع فعلی به آمریکا بیایند».

رییس‌جمهوری آمریکا روز هفتم بهمن با امضای یک فرمان اجرایی ورود اتباع هفت کشور ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی، سومالی و یمن را به مدت ۹۰ روز به خاک ایالات متحده ممنوع کرد. برنامه ورود پناهندگان نیز تا ۱۲۰ روز معلق شده است، ضمن اینکه ممنوعیت ورود پناهندگان سوری «نامحدود» است.

XS
SM
MD
LG