لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۴۳

دادگاه تجدید نظر نیویورک حکم مصادره دارایی‌های بنیاد علوی را لغو کرد


نمایی از ساختمان شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم نیویورک
نمایی از ساختمان شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم نیویورک

یک دادگاه تجدید نظر نیویورک روز چهارشنبه حکم پیشین یک دادگاه درباره مصادره و فروش برج آسا متعلق بنیاد علوی را لغو کرده است.

به گزارش رویترز، دادگاه تجدید نظر حوزه دوم نیویورک همچنین در خواست خانواده‌های بازماندگان قربانیان حملات تروریستی مرتبط با ایران برای دریافت غرامت از محل فروش برج آسا را رد کرده است.

طبق این گزارش هردو حکم دادگاه تجدید نظر توسط قاضی ریچارد وسلی به نمایندگی ازیک هیات متشکل از سه قاضی دادگاه تجدید نظر نوشته شده است.

یک دادگاه فدرال آمریکادر شهریور ۱۳۹۲حکم توقیف و فروش یک آسمانخراش رادر خیابان پنجم نیویورک که ۶۰ درصد آن متعلق به بنیاد علوی است، به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران صادر کرد.

دادستانی نيويورک در آن زمان اعلام کرده بود، بنياد علوی و شرکت‌های «آسا» دفاتر بازرگانی صوری بانک ملی هستند و نزديک به ۴۰ ميليون دلار از درآمدهای اين آسمانخراش را به حساب بانک ملی و دولت ايران واريز کرده‌اند.

در فروردین ماه پارسال نیز کاترین فارست، یک قاضی فدرال با صدور حکمی خانواده‌های بازماندگان «حملات تروریستی» را در دریافت غرامت از طریق مصادره این آسمانخراش محق دانسته بود.

این در حالی است که درحکم دادگاه تجدید نظر نیویورک آمده است که قاضی «کاترین فارست» به طور کافی به دفاعیات صاحبان این آسمانخراش و رابطه آنها با بانک ملی توجه نکرده است.

به گزارش رویترز، دانیل روزمن، یکی از وکلا شرکت آسا و بنیاد علوی در یک ایمیل در واکنش به حکم دادگاه تجدید نظر گفته است: از این حکم بسیار خوشحالیم و مشتاقانه منتظریم تا در دادگاه از منافع موکلان خود دفاع کنیم.

وکلای خانواده قربانیان حوادث تروریستی نیز گفته اند که حکم دادگاه تجدید نظر را مورد بررسی قرر خواهند داد.

بنياد علوی یکی ازمالکان این ساختمان ۳۶ طبقه‌ای در خیابان پنجم منتهن است که پیش از انقلاب توسط دولت شاه و تحت عنوان «بنياد پهلوی» ايجاد شده بود، اما پس از انقلاب در سال ۱۳۵۷ نام آن به بنیاد علوی تغيير يافت و به یکی از زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان تبدیل شد.

دادگاه فدرال پیشتر علاوه بر این ساختمان، حکم توقیف اموال بنیاد علوی و شرکت آسا در دیگر ایالت‌های آمریکا؛ مریلند، کالیفرنیا تگزاس و ویرجینیا را هم صادر کرده بود.

XS
SM
MD
LG