لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۱

انتشار پیام صوتی منتسب به ابوبکر البغدادی در پی عملیات موصل


نیروهای ارتش عراق پس از آزاد سازی یک شهر در جنوب موصل

در یک پیام صوتی منتسب به ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی (داعش)، وی از مردم استان نینوای عراق و نیروهای این گروه در موصل خواسته است تا در برابر حملات نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی مقاومت کرده و عقب نشینی نکنند.

به گزارش رویترز، در این فایل صوتی۳۰ دقیقه‌ای که بامداد روز پنجشنبه توسط طرفداران این گروه در شبکه های اجتماعی منتشر شده است،ابوبکر البغدادی در آغاز خطاب به نیروهای این گروه گفته است: «این جنگ تمام عیار و جهاد بزرگ که امروز «حکومت اسلامی» در حال انجام آن است، اعتقاد قاطع ما را افزایش می دهد و انشالله این مقدمه ای است برای پیروزی.»

وی همچنین گفته است: «این همان چیزی است که خدا و پیامبرش به ما وعده داده است.»

رهبر گروه حکومت اسلامی از عملیات آزادی سازی موصل به عنوان جنگ صلیبی علیه مسلمانان یاد کرده است.

گزارش ها برخی از رسانه های بین المللی حاکی است، در صورتی که اصالت این پیام صوتی منتسب به ابوبکر البغدادی تایید شود، احتمالا می رود که این پیام طی ده روز اخیر ضبط شده باشد.

رهبر گروه حکومت اسلامی در ادامه این پیام صوتی از هواداران خود خواسته است تا علیه حکومت های ترکیه و عربستان دست به عملیات بزنند.

نیروهای ارتش عراق به همراه پیشمرگه‌های اقلیم کردستان و شبه نظامیان شیعه عراقی از ۱۵ روز پیش عملیاتی را برای آزاد سازی موصل آغاز کردند. گزارش ها حاکی است که نیروهای ارتش عراق روز چهارشنبه وارد بخش هایی از شهر موصل شدند.

شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق است که از سال ۲۰۱۴ به تصرف گروه حکومت اسلامی در آمده است.

رهبر گروه حکومت اسلامی در این فایل صوتی خطاب به نیروهای داعش تصریح کرده است: «برای رضای خداوند بجنگید و در مقابل جنگنده‌های آمریکا و متحد آن پابرجا بایستید».

وی از پیروانش خواسته است با ریختن خون کسانی که وی «متجاوزان» نامید، «رود‌های خونین» جاری سازند.

همزمان با آغاز عملیات آزاد سازی موصل، یک گروه امدادرسانی نروژی هشدار داد جان بیش از یک میلیون شهروندی که در موصل تحت تسلط نیروهای حکومت اسلامی قرار دارند در بحبوحه درگیری‌ها در معرض خطر جدی است.

به گفته این گروه امدادرسان که در عراق فعال است، با آغاز عملیات نینوا، نزدیک به ۱۸هزار نفر در طول دو هفته توانسته‌اند از موصل بگریزند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG