لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۲

وزنه‌برداری قهرمانی جهان؛ بهداد سلیمی طلا نگرفت


در پايان مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان به ميزبانی قزاقستان، تيم ايران با نزولی چشمگير نسبت به سال‌های اخير رده هفتم قرار گرفت. چين، قزاقستان و روسيه در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند. ايران در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ سوم شده بود.

در روز پايانی مسابقات، بهداد سليمی با ثبت رکورد ۴۵۷ کيلوگرم در مجموع دو حرکت نايب قهرمان جهان شد و برخلاف تمام مسابقاتی که او تاکنون شرکت کرده و ضمن کسب مدال طلا، عنوان قوی‌ترين مرد مسابقات را هم به خود اختصاص داده بود، اين بار نتوانست روی سکوی قهرمانی بايستد.

سليمی از سال ۲۰۰۹ و از سن ۲۰ سالگی در هر رويداد قاره‌ای، جهانی و المپيک که حضور يافته، نشان طلا و عنوان قوی‌ترين مرد مسابقات را از آن خود کرده بود. اين بار اما نايب قهرمان شد و در رده‌بندی امتيازی نيز بين تمام شرکت کننده‌ها، در رده بيست و يکم ايستاد.

در سال گذشته و در غياب سليمی، مدال طلای فوق سنگين به روسلان آلبگوف از روسيه رسيد اما بهداد که قهرمان بازی‌های آسيايی شده بود، قصد داشت نشان زرين را پس بگيرد.

سليمی در نخستين حرکت يکضرب پشت وزنه ۲۰۶ کيلوگرم قرار گرفت و آن را بالای سر برد. دو رقيب اصلی بهداد نتوانستند حرکت اول خود را با موفقيت پشت سر بگذارند. در حرکت دوم، آلبگوف ۲۰۵ کيلو را بالای سر برد اما لووچف باز هم ۲۰۵ کيلو را انداخت.

لووچف سومين وزنه را هم انداخت اما آلبگوف وزنه ۲۱۰ را ثبت کرد تا کار سيلمی سخت شود. سليمی مقابل وزنه ۲۱۱ کيلويی دو بار پياپی ناکام ماند و در يکضرب، نقره گرفت. يوگنی ژارناسک از بلاروس با ۱۹۹ کيلو به مدال برنز رسيد.

در حرکت دوضرب، زمانی که آلبگوف ۲۴۵ کيلو را مهار کرد، سليمی هم ۲۴۶ کيلو را بر فراز دستانش گرفت. سليمی سپس پشت وزنه ۲۵۱ کيلو قرار گرفت که توانست آن را هم بالای سر ببرد.

وزنه‌بردار مازندرانی در آخرين حرکت بايد ۲۵۷ کيلو را مهار می‌کرد که ناکام ماند و با مجموع ۴۵۷ کيلو نايب قهرمان جهان شد. در دو ضرب هم مدال برنز را کسب کرد.

الکسی لووچف با مهار ۲۵۷ کيلوگرم مدال طلای دوضرب را بدست آورد و آلبگوف نيز با ۲۵۲ کيلوگرم به مدال نقره رسيد.

روسلان آلبگوف با مجموع ۴۶۲ کيلوگرم قهرمان شد. بهداد سليمی با مجموع ۴۵۷ کيلوگرم به نايب قهرمانی بسنده کرد و مسعود محمد از مصر با مجموع ۴۳۶ کيلوگرم روی سکوی سوم ايستاد.

در رده‌بندی تيمی پس از چين، قزاقستان و روسيه، تيم‌های کره شمالی، بلاروس و مصر هم بالاتر از ايران ايستادند.

در رده‌بندی مدالی، کره شمالی با ۶ طلا و ۴ برنز بهترين تيم بود. قزاقستان ۵ طلا، يک نقره و ۳ برنز گرفت. چين ۳ طلا، ۶ نقره و ۵ برنز نصيب خود کرد.

روسيه با ۳ طلا، ۳ نقره و ۳ برنز در رده چهارم ايستاد. ايران هم توانست توسط کيانوش رستمی و بهداد سليمی به ۲ طلا، ۳ نقره و يک برنز دست پيدا کند.

در رده‌بندی وزنه‌بردارانی که بيشترين امتياز را گرفته‌اند، ليائو هائو از چين صدرنشين شد. ايليا ايلين از قزاقستان، روسلان نورالدينوف از ازبکستان، کيم اون گوک از کره شمالی و کيانوش رستمی از ايران هم در رده‌های بعدی ايستادند.

بهداد سليمی پس از از دست دادن مدال طلای جهان گفت: وقتی قهرمان المپيک را دو سال کنار می‌گذارند، چنين اتفاقاتی رخ می‌دهد. زمانی هم که بازگشتم، در بازی‌های آسيايی شرکت کردم. پس از آن به اجبار در ليگ وزنه زدم که خودم اصلاً راضی نبودم و همين موضوع باعث شد بدنم افت کند.

سليمی با انتقاد از مسئولان وزارت ورزش و کميته ملی المپيک به خبرگزاری ايسنا گفت: از دست رفتن طلای جهان تلنگری بود برای آنها تا ورزشکارانی مانند بهداد سليمی را دريابند. در غير اين صورت مدال طلايی در کار نيست. اگر به من رسيدگی می‌شد، مطمئن باشيد طلا می‌گرفتم.

سليمی که روی سکوی نايب قهرمانی نيز گريه می‌کرد، در ادامه گفت: روس‌ها به اين خاطر طلای جهان را گرفتند که عنوان قوی‌ترين مرد جهان برايشان ارزش دارد اما برای ما اين عنوان اهميتی نداشت، وقتی قهرمان المپيک را دو سال کنار می‌گذارند، چنين اتفاقی رخ می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG