لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۳۳

تاکید بایدن بر تشدید تلاش‌ها برای به عقب راندن داعش از مرز ترکیه


احمد داود اوغلو به همراه جو بایدن

جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه سوم بهمن، گفته‌است که آنکارا و واشینگتن بر سر تشدید تلاش‌ها در حمایت از عرب‌های سنی در سوریه برای به عقب راندن نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، از مرز ترکیه توافق دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن که در یک کنفرانس خبری به همراه احمد داود اوغلو صحبت می‌کرد، اظهار داشت: قطع دسترسی داعش به مرزهای ترکیه برای هردو کشور یک اولویت است تا از این طریق مانع ارسال نیرو و سلاح به داخل سوریه شد و جلوی کشتار غیر نظامیان را گرفت.

جو بایدن در جریان سفر دو روزه خود به ترکیه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد.

به گزارش رویترز، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته‌است: در صورتی که مذاکرات بین گروه‌های مخالف و حکومت سوریه با شکست مواجه شود، واشینگتن و آنکار آماده‌اند تا از گزینه نظامی برای حل مسئله داعش در سوریه استفاده کنند.

نشست نمایندگان گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد و نمایندگان دولت سوریه در ژنو قرار است با تأخیر چند روزه‌ای برگزار شود. پیشتر گزارش شده بود بر سر حضور برخی از گروه‌ها در هیئت نمایندگان گروه‌های مخالف اختلاف وجود دارد.

به گزارش رویترز، گروه‌های مسلح مخالف حکومت بشار اسد روز شنبه اعلام کردند که حکومت سوریه و روسیه مسئول شکست مذاکرات فرایند صلح هستند.

این در حالی است که جو بایدن در ترکیه گفته‌است: «می‌دانیم دستیابی به یک راه حل سیاسی خیلی خوب خواهد بود، اما آماده‌ایم چنانچه (چنین راه حلی) امکان‌پذیر نباشد از گزینه نظامی برای از بین بردن داعش استفاده کنیم.»

پس ازاین اظهارات آقای بایدن یک مقام دولت آمریکا گفت است، منظور معاون اول باراک اوباما استفاده از گزینه نظامی علیه گروه داعش بوده و نه استفاده از آن برای حل بحران سوریه.

کردهای سوریه

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است یکی از دلایل تأخیر مذاکرات صلح ژنو بین مخالفان و دولت سوریه اختلاف بر سر ترکیب هیئت نمایندگان گروه‌های مخالف است.

طبق این گزارش‌ها «کمیته عالی مذاکرات» که در جریان نشست ریاض تشکیل شده‌است مخالف حضور کردها در هیئت مذاکرات هستند.

صالح مسلم، یکی از رهبران حزب اتحاد دمکراتیک، مهم‌ترین گروه کردهای سوریه، گفته‌است که مذاکرات صلح سوریه بدون حضور کردها محکوم به شکست است.

به گزارش رویترز، همکاری کردهای سوریه و آمریکا یکی از موضوع‌های اختلافی آنکارا و واشینگتن است.

این در حالی است که جو بایدن بین کردهای سوریه و حزب کارگران کردستان ترکیه، «پ‌کاکا»، تمایز قائل شده‌است، داود احمد اوغلو گفته‌است که بخش نظامی حزب اتحاد دمکراتیک بخشی از گروه «پ‌کاکا» است.

احمد داود اوغلو همچنین گفته‌است، حزب اتحاد دمکراتیک خطری برای ترکیه است.

XS
SM
MD
LG