لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۲۱

گزارش ها حاکی است که يوسف بن علوی، وزير مشاور در امور خارجی عمان که شنبه به طور غيررسمی وارد تهران شد پس از دیدار با حسن روحانی، رييس جمهوری و محمدجواد ظريف وزير امورخارجه ایران يکشبنه ۲۵ آبان تهران را ترک کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا يک مقام آگاه سياسی يکشنبه سفر يوسف بن علوی وزير مشاور در امورخارجی عمان به تهران را تاييد کرده و گفته است: سفر آقای بن علوی غيررسمی بوده است.

اين مقام آگاه سياسی در خصوص اهداف سفر وزير مشاور در امور خارجی عمان به ايران گفته است : آقای بن علوی برای گفت و گو درباره موضوعات دوجانبه و در چارچوب مشورت های دو کشور پيرامون شرايط منطقه ای از جمله بحث مبارزه با تروريسم وافراطی گری به تهران سفر کرده است.

به گفته اين مقام سياسی وزير مشاور در امور خارجی عمان عصر يکشنبه پس از مذاکرات با محمدجواد ظريف و ديدار با حسن روحانی تهران را به مقصد مسقط ترک کرده است.

این مقام سیاسی توضیحاتی بیشتری در این زمینه ارائه نکرده است.

اين در حالی است که واحد مرکزی خبر گفته است که يوسف بن علوی با مقام های ايران قرار است در خصوص تحولات منطقه وهمچنين برنامه هسته ای جمهوری اسلامی گفت وگو کند.

در حالی وزير مشاور در امور خارجی عمان به تهران سفر کرد که هفته گذشته مسقط پايتخت عمان ميزبان مذاکرات هسته‌ای سه جانبه وزيران امور خارجه آمريکا و ايران و نماينده اتحاديه اروپا بود. اين مذاکرات پس از دو روز دوشنبه شب ۱۹ آبان در مسقط پايان يافت.

پس از اين مذاکرات آمريکا اعلام کرد که اين مذاکرات «صريح و دشوار» بوده و يک مقام ايرانی نيز اعلام کرده که اين دور از گفت‌وگو‌ها «پيشرفت کمی» داشته است.

اين مذاکرات بين جان کری، محمد جواد ظريف و کا‌ترين اشتون آغاز شد و طرفين درباره موارد اختلافی ميان خود از جمله ميزان غنی سازی اورانيوم در ايران، نحوه رفع تحريم‌ها بر ضد تهران و دوره توافق جامع و نهايی که بايد تا سوم آذر بر سر آن توافق صورت گيرد، گفت‌وگو کردند.

ايران و آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه به همره آلمان، گروه ۱+۵، سال گذشته در ژنو به توافقی موقت و شش ماهه برای حل مناقشه هسته ای ايران دست يافتند. پس از پايان اين شش ماه مذاکرات برای دستيابی به يک راه حل جامع و نهايی بين ايران و گروه ۱+۵ طی ماه های اخير در جريان بوده است و براساس توافق قبلی اکنون دو طرف تا سوم آذرماه (۲۴ نوامبر) فرصت دارند تا به يک توافق نهايی دست يابند.

گزارش ها حاکی است که عمان طی دو سال گذشته نقش مهمی در مذاکرات هسته ای بين ايران و آمريکا ايفا کرده است و ميزبان مذاکرات غير رسمی بين مقام های واشينگتن و تهران بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG