لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۳

بریتانیا: روسیه در حال ایجاد یک کشور کوچک برای اسد در سوریه است


فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانی
فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانی

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا روز سه شنبه سوم فوریه گفته است، روسیه به جای مبارزه با گروه حکومت اسلامی، داعش، در حال بمباران مخالفان حکومت سوریه است تا از این طریق یک کشور کوچک علوی برای بشار اسد ایجاد کند.

فیلیپ هاموند به خبرگزاری رویترز گفته است که به اعتقاد او ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، باعث وخیم‌تر شدن جنگ داخلی سوریه شده چرا که روسیه بمباران رقبای گروه حکومت اسلامی در سوریه را در دستور کار خود قرار داده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا همچنین گفته است، تا چه زمانی روسیه می‌تواند به این نقش دوگانه ادامه دهد یعنی از یک طرف خود را طرفدار صلح نشان دهد و از طرف دیگر به بمباران مخالفان اسد ادامه دهد.

این در حالی است که روسیه این انتقاد‌ها را رد می‌کند و می‌گوید، تلاش کشورهای غربی برای سرنگونی بشار اسد «بازی با آتش» است.

مسکو می گوید که نه فقط گروه حکومت اسلامی یا داعش، بلکه چندین گروه شبه‌نظامی را در سوریه هدف قرار می‌دهد، اما در این میان بیشترین ضربه را به داعش می‌زند.

این در حالی است که از سوی دیگر شورشیان سوری و مردم سوریه بارها روسیه را متهم کرده‌اند که با حملات هوایی خود بیشتر به مناطق غیرنظامی ضربه می‌زند و صدها غیرنظامی را مجروح و زخمی کرده است.

همزمان با مذاکرات بین حکومت سوریه با نماینده ویژه سازمان ملل متحد و مقامات حکومت سوریه در ژنو، ارتش این کشور با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه در نواحی اطراف حلب پیشروی کرده و چند مسیر تدارکاتی مهم شورشیان را به خطر انداخته است.

اجازه ورود کمک‌های انسانه دوستانه

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است که دولت سوریه با ورود کاوران کمک‌های بشردوستانه و انسانی به مناطق محاصره شده در نزدیکی دمشق موافقت کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، صلیب سرخ سوریه ۱۴ کامیون کمک‌های انساندوستانه صلیب سرخ جهانی را به مناطق محاصره شده «التال» منتقل کرده است.

پاول کرسیک، سخنگوی صلیب سرخ جهانی، گفته است: کمک‌های ارسالی برای سه هزار و ۵۰۰ خانوار محاصره شده بود که محموله شامل مواد غذایی و دارویی بود.

پیش‌تر گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد پیش از آغاز مذاکرات ژنو خواستار آن شده بودند که دولت سوریه به محاصره ۱۸ نقطه پایان دهد و روسیه نیز حملات هوایی را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG