لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۳

روحانی تندروی بریتانیایی به اتهام حمایت از داعش به زندان محکوم شد


انجم چوهدری،

انجم چوهدری، سرشناس‌ترین روحانی تندروی بریتانیا که پیروانش به مشارکت در حملات خشونت آمیز متعددی در سراسر جهان متهم شده اند، به جرم جلب حمایت از گروه موسوم به «خلافت اسلامی» محکوم شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای چوهدری ۴۹ ساله در دادگاهی در شهر لندن به جرم نطق‌های آنلاين و ارسال پیام برای تشویق پیروانش به حمایت از گروه غیرقانونی «حکومت اسلامی» که مناطق گسترده‌ای را در عراق و سوریه در تصرف دارد، محکوم شد.

او علاوه بر بریتانیا که روزنامه‌های عامه پسند به او لقب «واعظ خشونت» داده اند، در کشورهای دیگر نیز شهرت دارد و پس از هر حمله گروههای اسلام گرای تندرو در مصاحبه‌های متعدد با شبکه‌های تلویزیونی سیاست خارجی غرب در حمله به مسلمانان را محکوم کرده و عامل این وضعیت توصیف می کند.

فرمانده واحد ضد تروریستی پلیس لندن گفت:«این افراد سالها در مرز قانون عمل کرده اند ولی هیچکس در واحد ضد تروریسم در مورد تاثیر گذاری آنها و ترویج خشونت و تشویق افراد به پیوستن به گروههای تروریستی تردید نداشت.»

دادستانی اعلام کرد که انجم چوهدری و یکی از همکاران اصلی او به نام میز انور رحمان ۳۳ ساله در مطالبی که روی شبکه اینترنت منتشر کرده اند با خلافت خودخوانده ابوبکر البغدادی بیعت کرده و گفتند همه مسلمانان وظیفه دارند از او تبعیت کرده و به او کمک کنند.

هر دو نفر اتهام تروریسم را رد کرده و مدعی شدند که این پرونده انگیزه‌های سیاسی دارد. حکم آنها ماه گذشته صادر شد ولی به دلایل حقوقی تا روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد نمی توانست منتشر شود. قرار است مجازات آنها در ماه سپتامبر اعلام شود و ممکن است به تا ده سال زندان محکوم شوند.

انجم چوهداری رهبر سابق گروه المهاجرون که اکنون فعالیت آن غیرقانونی است، به خاطر ستایش از مسئولان حملات تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ به شهرهای آمریکا و دادن این شعار که هدفش تبدیل کردن کاخ باکینگهام به یک مسجد است، شهرت پیدا کرد.

با وجود اظهار نظرهای جنجالی و عدم محکوم کردن بمب گذاریهای سال ۲۰۰۵ شهر لندن، آقای چوهدری همواره هرگونه مشارکت در فعالیت گروههای تندرو را تکذیب کرده و در گذشته هیچگاه به جرم حمایت از تروریسم محکوم نشده است.

اما میز انور رحمان به جرم تشویق پیروانش در تظاهراتی در سال ۲۰۰۶ در شهر لندن به کشتن نیروهای آمریکایی و بریتانیایی مستقر در عراق و افغانستان دو سال زندانی شده است.

گروه المهاجرون از زمان تاسیس آن در اواخر دهه ۹۰ میلادی توسط روحانی سوری‌تبار به نام عمر بکری که در سال ۲۰۰۵ از بریتانیا ناپدید شد، به عنوان محل جذب و پرورش اسلام گرایان تندرو تلقی می شد و بالاخره در سال ۲۰۱۰ براساس قوانین مبارزه با تروریسم بريتانيا فعالیت آن ممنوع شد.

پلیس بریتانیا احتمال می دهد که این گروه نیروی اصلی حامی بمب گذاریهای سال ۲۰۰۵ شهر لندن بوده است و مایکل آدبولاجو یکی از دو نفری که در سال ۲۰۱۳ یک سرباز بریتانیایی را در خیابانهای لندن با قمه به قتل رساندند، در تظاهراتی که انجم چوهدری ترتیب می داد، شرکت کرده بود.

سال گذشته درجریان محاکمه نوجوانی که به اسلام گرویده و برای بریدن سر یک سرباز بریتانیایی برنامه ریزی کرده بود مشخص شد که او نیز تحت تاثیر گروه المهاجرون بوده است.

گفته می شود نفوذ این گروه از بریتانیا فراتر می رود. یکی دیگر از افرادی که با این گروه ارتباط داشته ابوحمزه المصری روحانی تندرویی است که سال گذشته در آمریکا به خاطر جرایم مرتبط با تروریسم به حبس ابد محکوم شد.

فرد مسلحی که در سال ۲۰۱۴ یک سرباز را در پایتخت کانادا کشت و سپس به ساختمان پارلمان حمله کرد از پیروان انجم چوهدری در شبکه توئیتر بود هر چند آقای چوهدری در آن زمان به خبرگزاری رویترز گفت با این فرد هیچ ارتباطی نداشته است.

انجم چوهدری و میز انور رحمان مدعی اند که از «عهد امنیت» تبعیت می کنند که مسلمانان را از حمله به سرزمین‌های غیرمسلمانی که جان و مال مسلمانان در آن امن است، منع می کند.

آقای چوهدری در سال ۲۰۱۴ به خبرگزاری رویترز گفت: «ما در یک جامعه جهانی زندگی می کنیم و تردیدی نیست که با مسلمانان نقاط مختلف جهان که وضعیت عراق و سوریه را می بینند و یا می خواهند در مورد شریعت بدانند ممکن است یک زمانی تماس برقرار کنیم. این به آن معنا نیست که ما افراد را به اقدامات تروریستی تشویق می کنیم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG