لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۰

عامل اصلی قتل نوجوان فلسطینی به حبس ابد محکوم شد


یوسف بن داوید (وسط) به همراه نیروهای پلیس

دادگاهی در اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت رهبر یک باند را که عامل اصلی ربودن و قتل یک نوجوان فلسطینی بود، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه بیت‌المقدس یوسف بن داوید، ۳۰ ساله، را به اتهام ربودن و آتش زدن منجر به قتل محمد ابوخضیر، نوجوان ۱۶ ساله فلسطینی، مستحق حبس ابد به علاوه بیست سال دیگر زندان دانست.

افزوده شدن بیست سال دیگر زندان به حکم حبس ابد راهی برای جلوگیری از احتمال بخشودگی قاتل در آینده است.

اوایل تابستان ۱۳۹۳، محمد ابوخضیر در کنار خانه‌اش در اردوگاه فلسطینی «شوعفاط» در شمال بیت المقدس توسط یوسف بن حییم و بستگان او ربوده شد.

گزارش ها حاکی است که این «باند» یک روز بعد ابوخضیر را که شدیداً شکنجه کرده بودند، در جنگلی در اطراف بیت المقدس زنده در آتش سوزاندند.

چند روز قبل از آن، دو فلسطینی هوادار حماس سه نوجوان یهودی اسرائیلی را در ایستگاهی در نزدیکی بیت المقدس ربوده بودند و جسد آن‌ها بعد از چند هفته جستجوهای وسیع ارتش اسرائیل در چاهی در کرانه باختری بدست آمد.

سلسله حوادث خشونت بار اوایل تابستان ۱۳۹۳ به جنگ ۵۰ روزه ارتش اسرائیل با سازمان حماس در غزه منجر شد؛ جنگی که در آن بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی در غزه کشته شدند و دستکم یک سوم کشته‌ها غیرنظامیان بودند، در طرف اسرائیلی نیز ۶۶ سرباز و هفت غیرنظامی در آن عملیات خونین کشته شدند.

دادگاه بیت المقدس سال گذشته یوسف بن داوید را عامل اصلی قتل ابوخضیر شناخت اما تیم وکلای مجرم با ادعای عدم سلامت عقلانی صدور حکم را به تاخیر انداختند؛ تیم روان‌شناسان ادعا را رد کرد.

یوسف بن داوید روز سه شنبه بعد از شنیدن حکم صادره، درخواست بخشش کرد اما پدر ابوخضیر که در زمان صدور حکم برای قاتل فرزندش در دادگاه حضور داشت، با فریاد کشیدن بر سر بن داوید «دعا» کرد که او در زندان تلف شود.

پدر ابوخضیر از اسرائیل خواست خانه این تروریست را نیز ویران کند؛ همانگونه که خانه فلسطینی‌های عامل قتل اسرائیلی‌ها را منهدم می‌کند.

دو نفر دیگر از بستگان یوسف بن داوید سال گذشته به اتهام عضویت در این باند تروریستی محکوم شدند اما بدلیل آنکه سن آنها زیر ۱۸ سال بود، مجازات خفیفی برای آن‌ها درنظر گرفته شد.

این باند پیشتر یک فلسطینی را نیز ربوده و شکنجه کرده ولی سرانجام آزاد کرده بود.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل در دو سال اخیر باندهایی از تروریست‌های یهودی را که در قتل و آسیب زدن به فلسطینی‌ها دست داشته‌اند، شناسایی و دستگیر کرده است.

براساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، دستکم در مورد سی فعال راستگرای یهودی محدودیت‌هایی مانند منع سفر به خارج برقرار شده است.

با وجود این، تروریست‌هایی که سال گذشته بدرون خانه «دوابشه» در دهکده «دوما» در کرانه باختری بطری آتش زا پرتاب کردند و نوزاد خانه را زنده سوزاندند و پدر و مادر او نیز بعد از مدتی جان دادند، هنوز از سوی سازمان امنیت داخلی اسرائیل معرفی نشده‌اند.

تشدید فعالیت‌های راستگرایانی که وزیر دفاع اسرائیل نیز آن‌ها را «تروریست‌های یهودی» نامیده با بحران خشونت‌های خیابانی هفت ماه اخیر همزمان شده است.

خشونت‌های دوره اخیر عمدتاً به شکل چاقوزنی در خیابان‌ها به نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی ادامه یافته است.

آخرین مورد از چاقوزنی‌ها، شامگاه دوشنبه سیزدهم اردیبهشت در شرق بیت المقدس رخ داد که یک مرد ۶۰ ساله اسرائیلی زخمی شد و نیروهای امنیتی پس از ساعتی مهاجم ۱۸ ساله فلسطینی را دستگیر کردند.

بامداد سه شنبه چهاردهم اردیبهشت نیز ارتش اسرائیل خانه زید عامر را در کرانه باختری ویران کرد؛ زید عامر پاییز گذشته یک زن و شوهر اسرائیلی، ایتام و نعاما هنکین را در اتومبیل آن‌ها در کرانه باختری به رگبار گلوله بست و آن‌ها را در برابر چشمان شش فرزندشان کشت.

در این میان، به گزارش هاآرتص در شماره روز دوشنبه سیزدهم اردیبهشت، ماجرای کشته شدن یک خواهر و برادر فلسطینی در یک پست بازرسی در نزدیکی بیت المقدس این تردید را بوجود آورده که نیروهای اسرائیلی بی‌محابا فلسطینی‌ها را به ظن تلاش برای حمله می‌کشند.

بنوشته هاآرتص، نیروهای امنیتی حاضر نشده‌اند فیلم کشته شدن این خواهر و برادر را بدقت بررسی کنند و مدعی شده‌اند که این دو فلسطینی به فرمان ایست «توجه نکرده»‌اند و بعدا نیز دو چاقو به عنوان نشان تلاش آن‌ها برای حمله در تصاویر دیده شد.

شش هفته پیش یک سرباز اسرائیلی در کرانه باختری به مغز یک زخمی فلسطینی که بر زمین افتاده بود، گلوله خلاص زد؛ انتقاد شدید وزیر دفاع و رییس ستاد کل ارتش از «رفتارهای غیرقانونی» با موجی از انتقاد‌ها و اعتراض‌های راستگرایان اسرائیلی روبرو شد.

در خشونت‌های هفت ماه اخیر ۲۸ اسرائیلی و چند خارجی کشته و در طرف فلسطینی، بیش از ۲۱۰ تن کشته شده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG