لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۲۴

سفیر ایران با وزیر خارجه تاجیکستان دیدار کرد


سراج الدین اصلاف و محمد جواد ظریف (عکس آرشیو)

حدود دو هفته پس از اعتراض تاجیکستان به سفر رهبر مخالفان این کشور به تهران، سفیر ایران در دوشنبه ضمن تحویل پیام محمد جواد ظریف به همتای تاجیکستانی خود، تمایل جمهوری اسلامی به همکاری برای «مقابله با رشد افراط گرایی در این کشور و منطقه» را اعلام کرد.

حجت اله فغانی، سفیر ایران در تاجیکستان، روز پنج شنبه، ۲۴دی، با وزیر خارجه این کشور دیدار و پیام محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را به او تحویل داد.

به گزارش وب سایت سفارت ایران در دوشنبه، آقای فغانی با اشاره به «نظرات مقامات عالی جمهوری اسلامی» اعلام کرد که «در شرایط حساس کنونی برای مقابله با رشد افراط گرایی» در تاجیکستان و کل منطقه «آماده همکاری هستیم».

براساس این گزارش، سراج الدین اصلاف، وزیر خارجه تاجیکستان، نیز دراین دیدار ابراز امیدواری کرده است که پس از اجرای توافق اتمی وین، روابط دو کشور «در عرصه‌های اقتصادی رشد بیشتری یابد».

وزارت خارجه تاجیکستان روز سه شنبه، هشتم دیماه، با احضار سفیر ایران در این کشور به حضور محی الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، در همایش بین المللی وحدت اسلامی در تهران رسما اعتراض کرده بود.

این در حالی است که دو روز پیش از ارائه نامه محمد جواد ظریف به همتای تاجیکش، مجلس ایران چهارشنبه کلیات لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی و انتظامی با تاجیکستان را تصویب کرد.

حکومت تاجیکستان در پی ناآرامی های تابستان گذشته که به مرگ عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع این کشور انجامید، حزب نهضت اسلامی را «تروریستی و افراط گرا» خوانده و فعالیت آن را ممنوع اعلام کردند.

آقای کبیری پس از ممنوع شدن فعالیت و محروم ماندن حزبش از کرسی نمایندگی در انتخابات زمستان گذشته این کشور، ضمن اعتراض به روند برگزاری آن انتخابات، تاجیکستان را ترک کرد و گفته می‌شود در یک کشور اروپایی در تبعید به سر می‌برد.

حدود یک هفته پس از احضار سفیر ایران در دوشنبه نیز نورالدین سعید اف، وزیر معارف و و علوم تاجیکستان، اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات امنیتی و همچنین تخلف ایران از «وعده‌هایش»، این کشور دیگر دانشجو به ایران اعزام نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG