لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۷

نامه انجمن صنفی روزنامه نگاران به روحانی درباره موانع بازگشایی این انجمن


انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در نامه‌ای ضمن متهم کردن وزارت تعاون،کارو فاه اجتماعی به تلاش برای راه اندازی انجمن های«بدیل» و«موازی»، از رئیس جمهوری ایران خواست تا«فرد بی‌غرض، بی‌طرف و منصفی» در دولت را به عنوان مسئول رفع موانع بازگشایی این انجمن تعیین کند.

این انجمن در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران که روز جمعه، ۱۵ خرداد، در خبرگزاری ایلنا و برخی وب سایتها از جمله وب سایت عصر ایران منتشر شده است،تاکید کرد که دستورحسن روحانی به وزیر تعاون،کارورفاه اجتماعی مبنی بر بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران «نادیده انگاشته و به بایگانی سپرده شده است».

نویسندگان این نامه بدون ذکر نام، برخی مدیران میانی دولت را متهم کرده اند که از بدو تشکیل کابینه، «تلاش‌های بی‌وقفه ای» را برای راه اندازی انجمن های«بدیل» و«موازی»با انجمن صنفی روزنامه نگاران دنبال کرده اند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران همچنین وزیر تعاون،کار و فاه اجتماعی را متهم کرد که «در راس مدیریت این پروژه قراردارد و اکنون به عنوان اصلی‌ترین مانع احقاق حقوق قانونی این تشکل ایفای نقش می کند».

به گفته انجمن صنفی روزنامه نگاران،این وزارتخانه و بخش هایی از دولت، با دعوت از تشکل‌های منحل شده و یا تشکل هایی که در روزنامه نگار بودن افراد موسس و اداره کنندگان آن‌ها «تردیدهای جدی» وجود دارد،به همایش‌ها و جشنواره‌های دولتی، تلاش می کنند تا «آثار ماندگار»انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را «محو» کنند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران در پایان نامه خود از حسن روحانی خواسته است تاضمن « تذکر جدی» به این مسئولان، «فرد بی‌غرض، بی‌طرف و منصفی» در دولت را به عنوان مسئول رفع موانع بازگشایی این انجمن تعیین کند.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران سال گذشته نیز در بیانیه‌ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را متهم کرده بود که«به جای شناسایی حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، با تمهیداتی غیرآشکار سیاست نادرستش را به شکلی پیش می‌برد تا مانع بازگشایی انجمن صنفی شود».

حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود قول داده بود که تلاش خود را برای بازگشایی برخی تشکل‌های صنفی از جمله انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بکار بندد.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران۱۴ مرداد ۱۳۸۸ و پس از اعتراض‌های گسترده مردمی به نتیجه انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری آن سال به دستور سعید مرتضوی،دادستانی تهران،پلمب شد.

بیش از ۷۷۰ خبرنگار و روزنامه‌نگار ۶ بهمن ۱۳۹۲ در نامه‌ای به حسنخواستار بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران شده بودند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG