لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۱

اردوغان: خانواده‌های مسلمان از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نکنند


رجب طیب اردوغان بهمراه همسرش

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، روز دوشنبه ۱۰ خردادماه، گفته است، خانواده‌های مسلمان نباید از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرده و سیاست های تنظیم خانواده را رعایت کنند. وی باردیگر از مسلمانان معتقد خواسته تا فرزندان بیشتر داشته باشند.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان در یک سخنرانی در استانبول که به طور زنده از تلویزیون پخش می شد، اظهار داشت: ما می بایست نسل‌های بعدی خود را تکثیر کنیم. برخی در خصوص سیاست‌های کنترل جمعیت و جلوگیری از بارداری صحبت می کنند. هیچ خانواده مسلمانی نباید چنین رویکردی را درپیش بگیرد. هیچ کس نمی تواند در کار خدا دخالت کند. در این زمینه وظیفه اصلی به عهده مادران است.»

طبق این گزارش، اظهارات رجب طیب اردوغان درخصوص نقش زنان تاکنون واکنش طرفداران حقوق زنان را درپی داشته است.

این نخستین بار نیست که رجب طیب اردوغان از سیاست‌های کنترل جمعیت انتقاد می کند.

رییس جمهوری ترکیه سال گذشته نیز کنترل جمعیت در کشورش را «خیانت» توصیف کرده و گفته بود که این «خائنان» قصد دارند با این کار «نسل جدید کشور را بخشکانند.»

رجب طیب اردوغان گفته بود: «یک یا دو فرزند کافی نیست.»

دولت آقای اردوغان همواره از سوی گروه‌های مختلف متهم به این بوده است که به دنبال «تحمیل» شریعت اسلام بر جامعه و محدود ساختن حقوق مدنی زنان در ترکیه است.

آقای اردوغان که خود دو پسر و دو دختر دارد پیش از این نیز با اظهار این‌که هر زن باید سه فرزند داشته باشد و این‌که «زنان با مردان برابر نیستند» خشم گروه‌های طرفدار حقوق زنان در کشورش را برانگیخت.

او هم‌چنین پیشنهادهایی را در ارتباط با محدود کردن حقوق سقط جنین، محدود کردن قرص‌های ضد بارداری و جراحی سزارین مطرح کرده بود.

جمعیت ترکیه طی دهه‌های اخیر رشدی تصاعدی داشته و به بیش از ۷۶ میلیون نفر رسیده‌است اما نرخ باروری در این کشور از چندی پیش کاهش پیدا کرده است.

آفای اردوغان در زمینه کاهش نرخ باروری پیش از این نیز هشدارهایی داده بود.

XS
SM
MD
LG