لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۶

هشدار اردوغان: مرزهای ترکیه را برای حرکت پناهجویان به سمت اروپا باز می کنم


رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه

به دنبال رای پارلمان اروپا به تعلیق موقت مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، رجب طیب اردوغان روز جمعه این اتحادیه را تهدید کرد که مرزهای ترکیه را به روی پناهجویانی که قصد دارند به اروپا بروند باز خواهد کرد.

به گزارش رویترز، سرکوب گسترده پس از کودتای نافرجام ماه ژوییه مناسبات ترکیه با اتحادیه اروپا را تیره کرده است. چند ماه قبل از این حوادث، ترکیه و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند که در ازای کنترل موج مهاجران به سمت اروپا مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه تسریع و شرایط برای سفر شهروندان ترکیه به اروپا بدون اخذ ویزا فراهم شود.

طبق این گزارش،رییس جمهوری ترکیه در استانبول با اشاره به رویدادی در یک پاسگاه مرزی بلغارستان در سال گذشته گفته است: شما وقتی ۵۰ هزار پناهنده به کاپیکولا آمدند شما فریادتان بلند شد، و به این مساله فکر کردید که اگر مرزها باز شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

آقای اردوغان که در یک نشست در مورد زنان صحبت می کرد با رد مصوبه پنجشنبه پارلمان اروپا درباره تعلیق در مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، اظهار داشت: اگر اقدام بیشتری بکنید، این مرزها باز خواهند شد. این تهدیدهای توخالی هم تاثیری بر من و مردم کشورم ندارد.

وی تاکید کرد: فراموش نکیند، غرب به ترکیه احتیاج دارد.

مصوبه روز پنجشنبه پارلمان اروپا الزام آور نیست اما بنا بر گزارش‌ها بر روی کمیسیون اروپا که نهاد مذاکره کننده با آنکاراست، فشار خواهد آورد.

به رغم این مصوبه کشورهایی مانند فرانسه و آلمان طرفدار ادامه مذاکرات هستند و معتقدند قطع این مذاکرات ممکن است توافق اتحادیه اروپا و دولت ترکیه در زمینه کنترل مهاجرت را به خطر بیاندازد.

به گزارش رویترز، این در حالی است که هم اکنون برخی از این کشور‌ها شاهد رشد جریان ضد مهاجران هستند که می توانند در انتخابات از حمایت مردمی برخوردار شوند. در سال آینده قرار است در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و هلند انتخابات برگزار شود.

دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه بیش از ۱۱۰ هزار نفر از کارمندان دولت از جمله پرسنل نیروهای مسلح، قضات و دادستان‌ها، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان و مقامات محلی و سیاستمداران کرد را به اتهام حمایت از کودتا تصفیه و از کار برکنار کرده است. حدود ۳۶ هزار نفر نيز بازداشت شده و تعدادی از رسانه‌ها تعطیل شده‌اند.

دیدن نظرات (۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG