لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۲

درخواست سه نماینده جمهوریخواه کنگره برای سفر به ایران در ایام انتخابات


مایکل پمپئو، لی زلدین و فرانک لوبی‌یاندو در دفتر حافظ منافع ایران در واشینگتن.

گزارش‌ها حاکی است که سه نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته اند که با حضور در دفتر حافظ منافع ایران در واشینگتن برای سفر به تهران تقاضای روادید کرده‌اند.

به گزارش وب سایت روزنامه «هیل»، این سه عضو جمهوریخواه کنگره همزمان با تقاضای رویداد در روز پنجشنبه ۱۵ بهمن ماه در نامه‌ای به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه از آنها خواسته اند به درخواست روادیدشان توجه کنند.

مایکل پمپئو، از ایالت کانزاس، لی زلدین، از ایالت نیویورک و فرانک لوبی‌یاندو از ایالت نیوجرسی گفته اند، هدف اصلی آنها از این سفر مشاهده انتخابات ایران از نزدیک است.

آنها در این نامه گفته اند: هدف اصلی ما از این سفر مشاهده انتخابات شما درهفتم اسفندماه است. این یک رویداد تاریخی است. ما مایلیم چگونگی دمکراسی ایرانی را از نزدیک مشاهده کنیم. مایه شرمساری خواهد بود که هیچ آمریکایی این فرصت را نداشته باشد که برای نخستین بار در تاریخ حکومت روحانیون بر آزاد و عادلانه بودن انتخابات صحه بگذارد.

در ادامه این نامه به موضوع رد صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان نیز اشاره شده است.

این سه نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا همچنین گفته اند می خواهند با سفر به تهران بر نحوه اجرای توافق هسته‌ای توسط ایران نظارت کنند.

این در حالی است که این سه نماینده کنگره از مخالفان توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی هستند.

لی زلدین در بیانیه‌ای گفته است: مردم آمریکا حق دارند که به اطلاعات دست اول و معتبری از واقعیت‌های امروز ایران، چگونگی اجرای توافق هسته ای، وضعیت گروگان‌های آمریکایی و اهداف سیاست خارجی رهبر ایران دست یابند.

مایکل پمپئو نیز گفته است:اگر آن گونه که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر امور خارجه مدعی اند ایران یک شریک واقعی برای صلح است، در این صورت رهبران ایران برای صدور روادید برای ما مشکلی نخواهند داشت.»

به گزارش «هیل» این در خواست نمایندگان جمهوریخواه در نظر طرفداران توافق هسته‌ای با ایران بیشتر جنبه نمایشی دارد. چرا که سال گذشته جمهوریخواهان در کنگره تلاش کردند تا مانع انجام این توافق بشوند، اما تلاش‌های آنها نتیجه‌ای در بر نداشت.

XS
SM
MD
LG