لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۲

هلموت کهل صدراعظم اسبق آلمان درگذشت


هلموت کهل درسال ۱۹۸۲ به صدراعظمی آلمان غربی برگزیده شد.

هلموت کهل، صدراعظم آلمان اسبق آلمان درسن ۸۷ سالگی درگذشت.

هلموت کهل درسال ۱۹۸۲ به صدراعظمی آلمان غربی برگزیده شد. اتحاد دوبخش غربی وشرقی آلمان در زمان صدارت کهل، درسال ۱۹۹۰، اتفاق افتاد.

پس از اتحاد دو آلمان، وی تا سال ۱۹۹۸ بالاترین مقام اجرایی این کشور متحد تا سال ۱۹۹۸ را به عهده داشت.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، این هلموت کهل بود که با جلب توافق میخایل گورباچوف زمینه اتحاد دو آلمان راآماده و آن را اجراکرد. کهل به روسیه این اطمینان را داده بود که نیروهای ناتو دربخش شرقی آلمان حضور نخواهند یافت.

اوبرای جلب نظر روسیه، هماندازه ارتش آلمان را کوچکتر کرد وهم کمک مالی قابل توجهی برای بازساخت سیستم اقتصادی روسیه به این کشور پرداخت کرد.

هلموت کهل، به همراه رئیس جمهور وقت فرانسه فرانسوا میتران، نقش بسیار مهمی در پایه ریزی اتحاد اروپا داشت. او یکی از طرفداران حضور کشورهای بلوک شرق در اتحادیه اروپا و همینطور ناتو بود. هلموت کهل و میتران تلاش کردند که اتحادیه اروپا نقش برابری با ایالات متحده در ناتو پیدا کند.

وقتی دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ فرو ریخت، بسیاری از رهبران سیاسی آلمان، خواستار برقراری حکومت فدرال بین دو بخش بودند، اما کهل اصرار به برابری کامل دو بخش تحت لوای یک کشور، آلمان، را داشت. پس از ماها چانه‌زنی با رهبران سیاسی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی و همینطور روسیه، اتحاد کامل آلمان در سال ۱۹۹۰ به وقوع پیوست. هلموت کهل عقیده داشت که این اتحاد، نام وی را در تاریخ زنده نگاه خواهد داشت.

با تمام تلاشی که هلموت کهل برای ایجاد برابری بین دو بخش آلمان انجام داد، اما زیرساخت‌های اقتصادی در بخش شرقی قابل رقابت با دیگر کشورهای کاپیتالیسی نبود. بیکاری در بخش شرقی بسیار بالاتر از بخش غربی و بقیه اروپای متحد باقی ماند.

یکی از قول‌های هلموت کهل، عدم بالابردن میزان مالیات برای شهروندان بود، اما در نهایت دولت وی برای شهروندان بخش غربی مالیاتی به نام «همبستگی» تعیین کرد تا وضع اقتصادی بخش شرقی بهبود یابد.

یک سال پس از آنکه هلموت کهل انتخابات سال ۱۹۹۸ را به گرهارد شرودر واگذار کرد، مشخص شد که وی بر خلاف قانون، برای تامین هزینه‌های مالی کمپین‌های انتخاباتی‌اش، کمک مالی از منبع نامشخصی دریافت کرده بوده است. این رسوایی صدمه زیادی به حیثت سیاسی هلموت کهل زد.

به گزارش نیویورک تایمز، پس از این رسوایی بزرگ، کهل از عرصه‌های سیاسی به شدت طرد شد. همسر اول وی در سال ۲۰۰۱ خودکشی کرد. آقای کهل در سال ۲۰۰۸ و پس از آنکه پس از یک حادثه، مجبور به استفاده دائم از صندلی چرخ‌دار شد، با یکی از مشاوران اقتصادی‌اش که ۳۵ سال از وی جوان‌تر بود ازداوج کرد.

هلموت کهل روز جمعه، ۱۶ ژوئن در شهر زادگاهش، لودویگشافن، در کنار رود راین، درگذشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG