لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۲

مجلس نمایندگان آمریکا حق شکایت خانواده‌ قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان را تصویب کرد


۱۵ نفر از ۱۹ عامل ۱۱ سپتامبر حملات از اتباع عربستان بودند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه طرحی را به اتفاق آرا تصویب کرد که براساس آن قربانیان حملات یازده سپتامبر و بستگان آنها حق خواهند داشت علیه عربستان سعودی شکایت کنند.

سنای آمریکا پیشتر این طرح را درماه مه تصویب کرده بود، اما دولت باراک اوباما با آن مخالفت کرده و نسبت به تاثیر پیامد‌های آن بر روابط واشیتگتن و ریاض هشدار داده بود.

به گزارش «سی ان ان» با اقدام مجلس نمایندگان آمریکا تنها دو روز پیش از پانزدهمین سالگرد این حملات این طرح برای امضا و قانونی شدن به کاخ سفید فرستاده می شود.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا پیشتر هشدار داده بود که این طرح را وتو خواهد کرد.

به گزارش «سی ان ان» پل رایان، رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، که پیشتر از سوی شماری از کارشناسان مسایل سیاست خارجی و حقوق برای جلوگیری از مطرح شدن این طرح تحت فشار بود،در این زمینه گفته است: این طرح پیشتر به اتفاق آرا در سنا به تصویب رسید و فکر می کنم این نگرانی در این طرح در نظر گرفته شده است و به همین دلیل است که این طرح تصویب می شود.

هنوز کاخ سفید به این مصوبه واکنش نشان نداده است.

دولت ایالات متحده می‌گوید که چنین طرحی می‌تواند آمریکایی‌های خارج از کشور را در معرض مخاطرات قانونی قرار دهد.

گرچه اسامه بن لادن، مغز متفکر حادثه تروریستی نیویورک، از خانواده‌ای نزدیک به حکومت سعودی بود و ۱۵ نفر از ۱۹ عامل این حملات از اتباع عربستان بودند، مقامات ریاض از زمان رخداد ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در نیویورک که به مرگ بیش از سه هزار نفر انجامید همواره دست داشتن در این واقعه تروریستی را انکار کرده‌اند.

بر اساس گزارش روز ۲۷ فروردین روزنامه نیویورک تایمز، ریاض تهدید کرده است که در صورت تصویب چنین لایحه‌ای، ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را در خاک آمریکا برای جلوگیری از بلوکه شدن خواهد فروخت.

نیویورک تایمز در گزارش خود گفته بود که عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، شخصا این پیام تهدیدآمیز را به واشینگتن ابلاغ کرده است.

پس از سال‌ها کشمکش میان دولت‌ها و کنگره آمریکا، کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان ایالات متحده روز جمعه، ۲۵ تیرماه،۲۸ صفحه محرمانه از گزارش مربوط به ارتباط احتمالی حکومت سعودی با هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش حاوی اطلاعاتی درباره «پیوندهای بالقوه» بعضی از هواپیماربایان با عده‌ای از مقامات سعودی است، اما «هیچ یک از این پیوندها به طور مستقل راستی‌آزمایی نشده است».

در متن این گزارش آمده است: «مطابق چندین سند و مدرک در اف‌بی‌آی و گزارش‌های سی‌آی‌ای، بعضی از هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر در زمان اقامت در آمریکا ظاهرا با افرادی ارتباط داشتند که احتمالا با حکومت سعودی مرتبط بودند.»

اما جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، پیش از انتشار این ۲۸ صفحه به خبرنگاران گفته بود که این گزارش حاوی هیچ سند و مدرکی مبنی بر دخالت و مشارکت عربستان سعودی نیست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG