لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۵۵

ايران از آزمایش موفقیت‌آميز سامانه موشکی «باور ۳۷۳» خبر داد


عکس منتشر شده از سامانه موشکی «باور ۳۷۳» توسط خبرگزاری فارس

فرمانده قرارگاه پدافند هوايی ايران، جمعه ۷ شهريور، خبر داد که اولين شليکِ موشک، توسط «سامانه باور ۳۷۳» که بنا است «جايگزين» سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی شود، با «موفقيت» انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرزاد اسماعيلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوايی خاتم الانبيا ، از اولين شليکِ «موفق » موشک توسط سامانه «باور۳۷۳» خبر داد و افزود: «ما اين سامانه يا سامانه پدافندی سوم خرداد را از برخی سامانه های برد بلند ديگر کشور ها بهتر می دانيم.»

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، نيز امروز ضمن انتشار تصاوير موشک و رادار سامانه پدافندی بردِ بلند «باور۳۷۳» نوشت که تصاوير اين سامانه موشکی ايرانی، به عنوان يکی از «جايگزين های »سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ روسی، برای اولين بار منتشر شده است.

آقای اسماعيلی ،۲۶ بهمن سال ۱۳۹۲ سامانه «باور۳۷۳ » را «توانمندتر» از سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی ذکر کرده بود.

سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ قادر است تا شعاع ۱۵۰ کيلومتری با شناسايی و رهگيری موشک های بالستيک، کروز و هواپيماهای پروازی در ارتفاع کم آنها را مورد هدف قرار داده و منهدم کند. ايران قصد داشت از اين سامانه برای مقابله با هر گونه حمله احتمالی عليه تاسيسات اتمی خود استفاده کند.

قرارداد تحويل سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ايران سال ۲۰۰۷ ميان تهران و مسکو منعقد شد. اما شورای امنيت سازمان ملل متحد در ژوئن ۲۰۱۰ قطعنامه ای را عليه ايران و با هدف بازداشتن آن از ادامه برنامه اتمی خود تصويب کرد که قرارداد تهران و مسکو را نيز تحت الشعاع خود قرار داد.

اين قطعنامه محدوديت هايی برای فروش سلاحهای متعارف به ايران تعيين مي کرد و از جمله امکان تحويل سامانه های موشکی، تانک، هليکوپترهای جنگی و ناوهای جنگی به ايران را سلب می کرد.از اين رو ديميتری مدودف، رئيس جمهور وقت روسيه سپتامبر همان سال فرمانی را به امضا رساند که اجرای قراداد تحويل سامانه اس۳۰۰ به ايران را متوقف ساخت .

ايران در واکنش به اين تصميم، از شرکت دولتی صادرات تسليحات روسيه درخواست غرامتی به ميزان چهار ميليارد دلار کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس قرار است در سامانه «باور۳۷۳ »از ۲ يا ۳ نوع موشک در لايه های مختلف استفاده شود.

رسانه های ايران در روزهای گذشته از رونمايی چند موشک و هواپيمای بدون سرنشين (پهپاد) ايرانی خبر داده بودند.

براساس اين گزارشها، ۲ شهريور، از «پهپاد رهگير کرار ۴، موشک قدير، موشک کروز دريايی نصر بصير و پهپاد فوتوگرامتری مهاجر ۴» در حضور حسن روحانی، رئيس جمهوری اسلامی رونمايی شده است.

XS
SM
MD
LG