لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۳۴

اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز سه شنبه سوم فروردین از اجرایی شدن طرح «تک نرخی ارز» در سال جاری خبر داده است.

به گزارش ایرنا، معاون اول رئیس جمهوری ایران که در نشست «مشترک شورای برنامه ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان» با اشاره به اینکه در سال جاری به دنبال اصلاحات ساختاری در حوزه اقتصادی کشور خواهیم بود، گفته است: تک نرخی کردن ارز را در سال جاری اجرایی می‌کنیم.

اسحاق جهانگیری اضافه کرده است: امسال به کاهش تورم، رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال، جذب منابع خارجی، تک نرخی کردن ارز و ورود جدی‌تر بخش خصوصی در حوزه سرمایه گذاری توجه ویژه‌ای صورت می‌گیرد.

در حال حاضر دو نرخ ارز در ایران وجود دارد و نظام ارزی دو نرخی (مبادله‌ای و آزاد) است که بین این دونرخ ارز اختلاف وجود دارد. به عبارت دیگر نرخ مبادله‌ای که مورد قبول بانک مرکزی بسیار پایین‌تر از نرخ ارزی است که در بازار ارز خرید و فروش می‌شود.

پیش‌تر اکبر کمیجانی، قائم مقام رییس کل بانک مرکزی ایران، در خصوص برنامه بانک مرکزی برای یکسان‌سازی نرخ ارز گفته بود: بانک مرکزی با استفاده از تجربه موفق ارز تک‌نرخی در سال ۸۱ در فرآیند یکسان‌سازی نرخ ارز، مسیری که طی می‌کند،‌‌ همان مسیر آزموده شده گذشته است.

به گزارش مهر وی افزوده بود: در حال حاضر با یک نرخ ارز مبادله‌ای مواجه هستیم ولی از مدت‌ها پیش این نرخ ارز مبادله‌ای با مدیریت و هدایت بانک مرکزی در جریان است و با تعدیل‌های روزانه یا هفتگی، آرام آرام تغییر می‌کند و امیدواریم با این اقدامات در جریان، بسترسازی برای یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم شود.

قائم مقام بانک مرکزی گفته بود: قرار نیست شوک و جهشی در نرخ ارز ایجاد شود و تجربه یکسان‌سازی سال ۸۱ به ما آموخته برای اینکه هزینه‌های ناشی از گذر به نرخ ارز واحد و به نرخ ارز بازار و ارزی که با مکانیزم بازار عمل می‌کند را داشته باشیم، باید راه‌ها و بسترهای آن فراهم شود که اقداماتی در این زمینه در جریان است.

در جریان تشدید تحریم‌های بین المللی علیه ایران در سال ۱۳۹۰ و سقوط بهای ریال در مقابل دیگر ارز‌ها، دولت محمود احمدی‌نژاد برای کنترل بازار علاوه بر نرخ دولتی، بازاری نیمه آزاد برای دلار و دیگر ارز‌های خارجی درست کرد.

«سال سخت» اقتصادی

اسحاق جهانگیری همچنین روز سه شنبه گفته است: «در طول ۳۰ سال گذشته هیچ سالی به اندازه سال ۹۴ از نظر اقتصادی و درآمدی برای دولت سخت نبوده و این امر در دوران جنگ هم وجود نداشته است.»

وی با اشاره به کاهش قیمت نفت و نگرانی از تاثیر ان بر بازار ارز اضافه کرده است: «امسال در قیمت ارز هیچ اتفاق ویژه‌ای رخ نداد و نرخ تورم روند کاهشی خود را طی کرد و این موارد اتفاقات بزرگی است که رخ داده است.»

قیمت نفت طی سال گذشته با نوسان در کانال قیمتی کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه به رکورد پایین‌ترین قیمت در ۱۲ سال گذشته، رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG