لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۸

تیم ملی فوتبال ایران منهای مهرداد پولادی


تیم ملی فوتبال ایران در بازی جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل

کارلوس کی‌روش اسامی بازيکنان دعوت شده به اردوی تيم ملی برای بازی مقابل کره جنوبی که روز چهارشنبه در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد را اعلام کرد. اين مسابقه، مهم‌ترين بازی تدارکاتی ايران قبل از جام ملت‌های آسيا محسوب می‌شود.

کره جنوبی که در هر دو بازی رفت و برگشت مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ مغلوب ايران شد، با سرمربيگری اولی اشتيليکه آلمانی و با ترکيب اصلی به تهران خواهد آمد. ايران چهار روز پس از بازی مقابل کره جنوبی، ديداری دوستانه با فلسطين برگزار خواهد کرد که آخرين بازی خانگی‌اش قبل از جام ملت‌ها محسوب می‌شود.

اين دومين اردو و تنها اردوی داخلی ايران پس از جام جهانی است. اردوی سوم از دوم آذر تا نهم دی در ژوهانسبورگ است که دو ديدار تدارکاتی هم برپا خواهد شد. اردوی چهارم در سيدنی از ۱۲ دی آغاز می‌شود و يک بازی دوستانه با عراق نيز پيش‌بينی شده.

تيم ملی فوتبال ايران ۱۸ دی برای برگزاری نخستين ديدار، از سيدنی عازم ملبورن خواهد شد تا روز يکشنبه بيست و يکم دی مقابل بحرين قرار بگيرد. قطر و امارات نيز در اين گروه حضور دارند. بازيکنان دعوت شده در ادامه اين گزارش معرفی شده‌اند.

دروازبان‌ها: عليرضا حقيقی،سوشا مکانی، محسن فروزان. در اين پست نسبت به اردوی پرتغال يک تغيير رخ داده و عليرضا بيرانوند جای خود را به سوشا مکانی داده. نسبت به اردوی پيشين که بازيکنی از پرسپوليس حضور نداشت، اين بار مکانی و نوری دعوت شده‌اند.

مدافعان: وريا غفوری، پژمان منتظری، هاشم بيک‌زاده، سيدجلال حسينی، محمدرضا خانزاده، اميرحسين صادقی، مرتضی پور علی گنجی،احسان حاج صفی و حبيب گردانی.

در اين خط، گردانی مدافع چپ تراکتورسازی تبريز که طی دو فصل گذشته عملکرد خوبی داشته، جای مهرداد پولادی را گرفته که اين تنها تغيير صورت گرفته نسبت به اردوی پرتغال است.

پولادی که موفق‌ترين بازيکن ايران در جام جهانی بود، طبق تهديد مقامات نظامی، حق حضور در تيم ملی را ندارد. او اينک در قطر به سر می‌برد و عضو باشگاه الشحانيه است.

رييس تربيت بدنی نيروهای مسلح در خصوص وضعيت پولادی به خبرگزاری فارس گفته: «خواستار اين شديم که پولادی اجازه فعاليت در هيچ باشگاه و تيم ملی را نداشته باشد. اگر هم قراردادی بسته از نظر ما باطل است.»

به گفته مهرعلی باران چشمه، هرگاه مهرداد پولادی به ايران برگردد از خروجش جلوگيری شده و طبق «مقررات و ضوابط» با او برخورد خواهد شد.

مقررات و ضوابط مورد اشاره، پيوستن رايگان به يک باشگاه نظامی است. باشگاه‌هايی که اغلب، نظامی هم نيستند اما مانند تراکتورسازی تبريز، چون سپاه پاسداران سهام‌شان را در اختيار دارد، می‌توانند بازيکنان سرباز را به خدمت بگيرند.

اگر اين فرصت به پولادی داده می‌شد تا در پايان قراردادش با تيم قطری به سربازی برود، او نيز می‌توانست تيم ملی را همراهی کند اما اصرار و اعمال نفوذ باشگاه‌های نزديک به سپاه برای جذب او، تيم ملی را از مدافع چپ اصلی‌اش محروم کرده.

راديو فردا پيش از اين در گزارشی، به ابهامات موجود در مسئله سربازی و ابطال کارت معافيت فوتباليست‌ها پرداخت. پولادی بازيکنی است که سال‌ها روی او سرمايه‌گذاری شده و حالا ايران در مهم‌ترين رويداد آسيايی، برای شکستن طلسم ۴۰ ساله به ميدان خواهد رفت.

اينک اين سوال پيش روی هواداران فوتبال قرار دارد که آيا همراهی پولادی با تيم ملی در جام ملت‌ها و سپس انجام خدمت سربازی توسط او مهم‌تر است يا عضويت سريع‌اش در يک باشگاه نظامی؟

خط ميانی: جواد نکونام، آندرانيک تيموريان، اميد ابراهيمی، شاهين ثاقبی، محمد نوری، احمد عبدالله‌زاده، اشکان دژاگه، خسرو حيدری، مسعود شجاعی و سروش رفيعی.

در اين خط، وحيد اميری که در پرتغال حضور داشت، دعوت نشده. احمد عبدالله‌زاده و شاهين ثاقبی برای حضور در اردوی تيم ملی اميد که به ميزبانی قطر برپا خواهد شد، در اختيار اين تيم قرار می‌گيرند.

خط حمله: کريم انصاری‌فرد، عليرضا جهانبخش، سردار آزمون و رضا قوچان نژاد. اين چهار مهاجم، در اردوی پرتغال نيز حضور داشتند.

مهدی محمدنبی دبير فدراسيون فوتبال درباره بازی‌های تدارکاتی تيم ملی گفته: زيمبابوه قرار بود به ايران سفر کند اما چون با مراکش بازی دارند، فيفا قبول نکرد در فاصله شش روز اين دو مسابقه برگزار شود.

دبيرکل فدراسيون فوتبال درباره دليل سفر به آفريقا گفت: به خاطر شباهت آب و هوايی با استراليا. همچنين کی‌روش روی مسائل بدنی تاکيد دارد و بازی با تيم‌های آفريقايی باعث می‌شود شرايط تيم ملی را از لحاظ قوای بدنی بسنجد.

نبی درباره اينکه آيا تهديد بيماری ابولا باعث لغو اين سفر خواهد شد، گفت: طبق آخرين استعلامی که گرفتيم، ابولا به اين منطقه از آفريقای جنوبی وارد نشده.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG