لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۹

قشقاوی: اعدام سه ایرانی در عربستان را با اقدام متناسب دیپلماتیک پاسخ می‌دهیم


حسن قشقاویی، معاون وزیر خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران یکشنبه ۱۷ آبان کاردار عربستان در تهران را در اعتراض به اعدام سه شهروند این کشور احضار کرده است. در همین زمینه، حسن قشقاویی، معاون وزیر خارجه ایران گفته است، عربستان سعودی «مراعات روابط دو جانبه» را نکرده است و تهران اقدام متناسب دیپلماتیک انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور عربستان اعلام کرد که سه ایرانی روز یکشنبه به اتهام قاچاق مواد مخدر در بندر دمّام، واقع در شرق این کشور، اعدام شدند. وزارت کشورعربستان می‌گوید این سه ایرانی تلاش کرده بودند تا یک محموله بزرگ حشیش را از راه دریا وارد عربستان کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس اداره اجتماعی معاونت کنسولی وزارت خارجه ایران یکشنبه ساعت ۲۱ کاردار عربستان را احضار و مراتب اعتراض تهران به اجرای حکم این سه ایرانی را به او ابلاغ کرد.

در همین زمینه حسن قشقاویی، معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه ایران گفته است: «عربستان با اعدام سه تبعۀ ایرانی، مراعات روابط دو جانبه را نکرد و ایران اقدام متناسب دیپلماتیک انجام خواهد داد.»

وی در گفت‌و‌گو با واحد مرکزی خبر در خصوص پرونده این سه ایرانی تصریح کرده است: «سال ۹۰ دولت عربستان اعلام کرد از شناوری حدود ۵۰۰ کیلوگرم مواد مخدر ضبط کرده است که ۱۱ سرنشین متشکل از شش پاکستانی و پنج ایرانی داشت.»

معاون وزیرامور خارجه ایران اضافه کرد است: «۴ سال پیش دو نفر از این اتباع ایرانی به‌تدریج تبرئه و آزاد شدند و به کشور بازگشتند اما سه نفر دیگر با طی مراحل مختلف دادرسی حدود یک سال پیش به اعدام محکوم شدند که بنا بر اعلام وزارت کشور عربستان امروز حکمشان اجرا شد.»

حسن قشقاویی ضمن بیان این‌که «ما نیز در داخل کشورمان مجازات اعدام داریم» افزود: «اما همواره و به هر علت اعمال این مجازات برای اتباع خارجی، اقدام مثبت در روابط دوجانبه تلقی نمی‌شود... ما نیز اتباع خارجی زیادی داریم که حکم اعدامشان صادر شده اما با تلاش دستگاه دیپلماسی و بنا به مصالحی از اعمال آن جلوگیری شده است.»

به گزارش سازمان عفو بین الملل، عربستان سعودی پس از چین و ایران بیشترین تعداد اعدام را جهان دارد.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین می‌گوید، ‌نماینده سفارت این کشور در جلسات دادگاه این سه نفر در عربستان حضور داشته است.

وی با این حال گفته است: «سفیر وقت ما با وزیر کشور وقت عربستان و مقامات وزارت خارجه این کشور دیدارهایی داشت اما اجازه گرفتن وکیل را برای این اتباع کشورمان ندادند که خلاف کنوانسیون بین‌المللی است که البته می‌گویند مطابق قانونشان عمل کرده‌اند.»

حسن قشقاویی همچنین گفته است: «با کمال تأسف عربستان دو سال قبل نیز همین رویه را در پیش گرفت و امروز نیز به همین ترتیب مراعات روابط دوجانبه را نکرد.»

اشاره معاون وزیر امور خارجه ایران به اجرای اعدام یک شهروند ایرانی در عربستان در سال ۱۳۹۳ است. عربستان سعودی گفته بود که یک تبعه ایران به نام «رضا عباس فاضل ادریساوی» را به اتهام «قاچاق مقدار زیادی حشیش از طریق دریا» با شمشیر گردن زده است.

تنش در روابط ایران و عربستان طی ماههای اخیر به دنبال رویارویی‌های منطقه‌ای و همچنین حادثه مرگبار در منا تشدید شده است.

XS
SM
MD
LG