لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۲

واکنش ایران به مصوبه کنگره: دولت آمریکا مغایرت‌ها با برجام را رفع کند


هواپیمای بوئینگ ۷۴۷

سخنگوی وزارت خارجه ایران مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر منع فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران را «گرو کشی‌ جناح‌های داخلی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری» خوانده و گفته است که دولت ایالات متحده موظف است، موانع اجرای توافق اتمی (برجام) را رفع کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بهرام قاسمی روز جمعه ۱۸ تیر گفت: «ما به مسائل داخلی آمریکا کاری نداریم و دولت ایالات متحده را مسئول اجرای تعهدات آن کشور می‌دانیم».

آقای قاسمی تاکید کرد که دولت آمریکا موظف است «هرچه» با توافق اتمی وین مغایرت داشته باشد را رفع کند و «اینکه چگونه آن‌ها موانع داخلی‌شان را مرتفع کنند مشکل دولت آمریکاست».

وی اضافه کرد: «حساسیت‌ها و گرو کشی‌های جناح‌های داخلی در آمریکا آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قابل درک است اما بی‌شک زیان جبران ناپذیر این اختلافات داخلی و کارشکنی‌ها و بد عهدی‌ها نصیب خودشان خواهد شد».

مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوریخواهان در آن اکثریت را در اختیار دارند، روز پنجشنبه دو متمم تازه‌ را با هدف جلوگیری از فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران تصویب کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به الحاق دو متمم به لایحه بودجه خدمات مالی رای داده‌اند که می‌تواند مانع فروش هواپیما‌های مسافربری بوئینگ به ایران بشود.

باراک اوباما پیش‌تر تهدید کرده بود که هرگونه طرحی که باعث تضعیف توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بشود را وتو خواهد کرد.

به دنبال توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی رییس جمهوری آمریکا مجوز صدور هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد. در همین زمینه شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ در ماه جاری از معامله تاریخی با ایران خبر داده بود.

این معامله در صورت به سرانجام رسیدن، بزرگ‌ترین قرارداد تجاری بین ایران و آمریکا پس از انقلاب در سال ۱۳۵۷ خواهد بود.

بنابر گزارش‌ها‌، تفاهم‌نامه میان بوئینگ و ایران برای فروش ۳۴ هواپیمای پهن‌پیکر، ۴۶ هواپیمای باریک ‌پیکر برای پروازهایی با برد کوتاه و ۲۹ فروند هواپیمای ۷۳۷‌ان‌جی (کوتاه‌برد و می‌ان‌برد) برای ایران‌ایر از طریق «لیزینگ»، اجاره اعتباری، است.

در صورت عملی شدن این تفاهم، صدور هواپیماهای سفارش‌داده‌شده از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و تا سال ۲۰۲۵ ادامه پیدا می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG