لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۶

نخستین پیروزی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۵


تيم ملی واليبال ايران در شرايطی که ست اول بازی با روسيه را واگذار کرده بود، در سه ست بعدی به برتری رسيد تا نخستين پيروزی‌اش در ليگ جهانی ۲۰۱۵ را جشن بگيرد.

اين نخستين پيروزی تاريخ واليبال ايران در برابر روسيه است. تمام‌ مصاف‌های پيشين دو تيم با ناکامی ايران به پايان رسيده بود.

روسيه دارنده مدال طلای المپيک لندن است و در مجموع چهار بار نشان زرين المپيک را کسب کرده. اين تيم سه مدال نقره و سه برنز ديگر از المپيک هم دارد؛ در حالی که ايران تاکنون حتی سابقه يک دوره حضور در المپيک هم نداشته.

روسيه قهرمان ليگ جهانی ۲۰۱۳ شده و پيش از آن نيز دو بار فاتح ليگ جهانی شده بود. روسيه در ليگ جهانی، پنج نشان نقره و هفت برنز هم دارد.

شش قهرمانی در جام جهانی و سيزده بار فتح رقابت‌های قاره‌ای در ويترين افتخارات روسيه ثبت شده.

ايران در چهار بازی قبلی از ليگ جهانی ۲۰۱۵، دو بار مقابل آمريکا و دو بار هم در برابر لهستان شکست خورده بود.

اين بازی در شهر قازان برگزار شد. روسيه با ترکيب دنيس بريکف، آرتيم ولبيک، يوگنی سيووژلز، آندری آشچو، ماکسيم ميخائيلوف، ايگور کولودينسکی و الکسی وربف به ميدان آمد.

شهرام محمودی، ميلاد عبادی‌پور، سعيد معروف، فرهاد قائمی، سيدمحمد موسوی، عادل غلامی و مهدی مرندی به عنوان ليبرو ترکيب ايران را در شروع بازی تشکيل می‌دادند.

تيم ميزبان که هميشه در برابر ايران پيروز بوده، در گيم اول با برتری محسوس، نتيجه ۲۵-۲۰ را به سود خود رقم زد.

گيم دوم، شرايطی کاملاً متفاوت داشت و شاگردان کواچ، در اغلب لحظات بازی حاکم توپ و تور بودند. ايران موفق شد با نتيجه تقريباً يکطرفه ۲۵ بر ۱۶ حساب کار را يک بر يک کند.

روس‌ها در گيم سوم بازی بهتری ارائه کردند اما باز هم سرويس‌های هدف‌دار ايران، دريافت‌های موفق و دفاع خوب روی تور، باعث شد قهرمان آسيا با نتيجه ۲۵-۱۹ پيروز شود.

در گيم چهارم ايران تا برتری ۱۹-۱۳ پيش رفت. سپس امتيازات متوالی را از دست داد اما سفيدپوشان ايران مجدداً برتری خود را ديکته کرده و برنده شدند تا ضمن کسب سه امتياز، مانع از برگزاری گيم پنجم شوند. اين به معناست که ميزبان از کسب يک امتياز هم بازماند.

در اين گيم پرهيجان، ايران به امتياز ۲۴ رسيده بود. سرويس پرشی قدرتمندانه ميخائيلوف باعث شد روسيه به امتياز ۲۲ برسد. سرويس بعدی او با وجود دفاع نامناسب ايران، در برگشت روانه بيرون زمين شد اما بازبينی فيلم، امتياز بيست و سوم را به روسيه داد.

در حالی که يک توپ ديگر می‌توانست سرنوشت بازی را تغيير دهد، اين بار ميخائيلوف به تور زد تا روسيه ۲۵ بر ۲۳ اين ست را هم واگذار کند.

قبل از بازی، سرگروه تيم ملی واليبال ايران گفته بود: تنها موضوعی که ذهن بازيکنان را مشغول کرده، گرفتن امتياز از اين تيم قدرتمند است. اگر هر شش امتياز را به دست آوريم که عالی می‌شود. بايد اميد به صعود در شش مسابقه خانگی را حفظ کنيم.

سعيد معروف در مصاحبه با سايت فدراسيون واليبال يادآور شده بود: وقتی ببريم می‌گويند حريف ضعيف بوده و اگر ببازيم باز می‌گويند چرا باختيد. حرف‌های افراد موافق يا مخالف مبنی بر اينکه فلان تيم بازيکن اصلی‌اش نيامده را قبول ندارم. چون اين شرايط برای ما هم وجود دارد.

آمريکا که هفته آينده و از دور بعدی رقابت‌ها بايد به تهران بيايد، موفق شد لهستان را با نتيجه ۳-۲ از پيش رو بردارد و قبل از بازی دوم با اين تيم، با ۱۴ امتياز در صدر جدول قرار بگيرد.

لهستان ۱۱ امتيازی است و ايران هم با تحقق نخستين پيروزی، چهار امتيازی شده. روسيه با يک امتياز قعرنشين است. ايران در صورت کسب دومين پيروزی مقابل روسيه، در شش بازی خانگی پياپی می‌تواند به صدر جدول برسد.

XS
SM
MD
LG