لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۱

درخواست مقامات استان انبار برای حضور نیروی زمینی آمریکا در عراق


یکی از نیروهای داعش در حال برافراشتن پرچم خود در نزدیکی شهری در استان انبار

در حالی که توجه جامعه بین‌المللی هم اکنون به نبرد نیروهای گروه خلافت اسلامی (داعش سابق) در شهر کوبانی در شمال سوریه معطوف شده‌است، پیشروی نیروهای داعش به سمت بغداد باعث شده‌است تا مقام‌های محلی عراقی خواستار مشارکت نیروی زمینی آمریکا در نبرد با این گروه شوند.

به گزارش «سی‌ان‌ان» مقام‌های استان انبار در غرب بغداد می‌گویند، این استان در آستانه سقوط است و نیروهای گروه داعش در حال تصرف کامل این استان هستند.

تلویزیون‌های محلی عراق روز یکشنبه ۲۰ مهرماه نیز گزارش داده‌اند که مقام‌های استان انبار از دولت مرکزی خواسته‌اند تا برای حضور نیروی زمینی آمریکا تقاضای کمک کند.

این در حالی است که شب شنبه سرتیپ احمد الدلیمی، رئیس پلیس استان انبار در انفجار یک بمب کنار جاده‌ای کشته شده‌است.

صباح الخروط، رییس شورای استان انبار گفته‌است: گروه خلافت اسلامی هم اکنون ۸۰ درصد این استان را تصرف کرده‌است.

در همین حال «تلگراف»، روزنامه بریتانیایی، به نقل از مقام‌های عراق نوشته‌است، توجه جامعه بین‌المللی به حمله نیروهای داعش به کوبانی باعث شده‌است، تا پیشروی‌های گسترده نیروهای گروه خلافت اسلامی در غرب عراق مورد توجه قرار نگیرد.

گزاش‌ها حاکی است که مقام‌های عراق مدعی‌اند نیروهای گروه خلافت اسلامی در حال پیشروی به سمت ابوغریب، در حومه بغداد هستند و هم اکنون ۱۰ هزار پیکارجوی این گروه برای حمله به بغداد در استان انبار مستقر شده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان، فالح السوایی، معاون شورای استان انبار نیز گفته است، درصورت سقوط کامل استان انبار به دست گروه خلافت اسلامی این گروه منطقه‌ای وسیع بین رقه در سوریه تا دروازه‌های بغداد را تحت کنترل خود خواهد داشت.

فالح السوایی هشدار داده‌است، درصورتی که آمریکا نیروی زمینی خود را وارد نبرد نکند، عشایر مسلح سنی عراقی در حال جنگ با گروه داعش اسلحه‌های خود را بر زمین خواهند گذاشت.

این در حالی است که دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، روز شنبه اعلام کرده بود تاکنون درخواست رسمی مقام‌های انبار را برای درخواست کمک نیروهای آمریکایی دریافت نکرده‌است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز گذشته گفت که مقام‌های عراقی تاکنون درخواستی برای ورود نیروهای زمینی آمریکا فراتر از نیروهایی که هم اکنون در عراق هستند مطرح نکرده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG