لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۵۶

عمليات ارتش عراق برای بازپس گيری شهر تکريت


قاسم عطا، سخنگوی دفتر فرماندهی کل نيروهای مسلح عراق

گزارش ها حاکی است که نيروهای ارتش عراق عمليات خود را برای باز پس گیری شهر تکريت آغاز کرده اند و مواضع شبه‌نظاميان دولت اسلامی عراق و شام ،داعش را هدف حملات هوايی قراردادند. اين درحالی است که گفت وگو بين گروه های شيعه برای تعيين نخست وزير جديد عراق در جريان است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، نيروهای ارتش عراق از مسير سامرا در حال پيشروی به سمت تکريت، زادگاه صدام حسين رييس جمهوری سابق عراق، هستند.

طبق این گزارش، ارتش عراق در این عملیات با استفاده از پیشتبانی هلی کوپتر از روز جمعه کنترل دانشگاه وبخش هایی از شهر تکریت را در دست گرفته است.

قاسم عطا، سخنگوی دفتر فرماندهی کل نيروهای مسلح عراق، نیز روز شنبه هفتم تیرماه از کشته شدن ۲۹ پيکارجو دولت اسلامی عراق و شام، داعش، در تکريت خبرداده و گفته است، زمان سقوط شبه نظاميان مسلح فرا رسيده است.

يک مقام ارشد ارتش عراق نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که ارتش اين عمليات را با همکاری آمريکا انجام داده است.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اخيرا دستور داد حدود ۳۰۰ مشاور نظامی برای کمک به آمريکايی ها در عراق و همچنین ارتش عراق به اين کشور اعزام شوند.

طبق این گزارش هزاران سرباز عراق با پشیتبانی هوایی در این عملیات حضور دارند. این شهر در ۱۱ ژوئن به تصرف پیکارجویان اسلامگرا درآمد.

شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفته اند نیروهای ارتش در حال پیشروی از غرب تکریت هستند و نبرد به شدت ادامه دارد.

هلی کوپترهای ارتش عراق از روز پنجشنبه نیروهایی را در مناطق مختلف از جمله دانشگاه تکریت پیاده کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نظر می رسد تصرف دانشگاه تکریت اهمیت زیادی برای بازپس گیری این شهر از نیروهای شبه نظامیان دارد.

طی هفته های اخير نيروهای داعش بدون مقاومت جدی نيروهای دولتی توانسته اند بخش های مهم سنی نشين عراق را تصرف کرده و خود را به چند ساعتی بغداد، پايتخت برسانند.

همزمان با این تحولات نظامی،‌آيت‌الله علی سيستانی، بانفوذترين مرجع تقليد شيعيان، روز جمعه در عراق از رهبران سياسی عراق خواسته برای تشکيل دولت جديد در اين کشور با هم متحد شوند و تا روز سه شنبه رییس جمهوری،‌نخست وزیر،‌ و رییس مجلس جدید را انتخاب کنند.

به گزارش رویترز، گروه های شیعه از جمله ائتلاف قانون به رهبری نوری المالکی روز شنبه و یکشنبه برای رایزنی در خصوص تعیین نخست وزیر جدید جلساتی را برگزار کرده و می کنند.

ائتلاف قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزير کنونی، توانسته است بيشترين کرسی های پارلمان را در بين گروه های شيعه به خود اختصاص دهد. اين در حالی است که برخی از گروه های سياسی شيعه از احتمال انتخاب فرد ديگری به جای نوری المالکی صحبت می کنند.

گروه های سنی نوری المالکی را فرقه گرايی و ناديده گرفتن حقوق اقليت عرب سنی متهم می کنند.

خبرگزاری‌های بين‌المللی نسبت به پيامدهای بشردوستانه جنگ در عراق هشدار داده‌اند. در سال ميلادی جاری حدود يک ميليون نفر بدليل درگيری‌ها در عراق، آواره شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG