لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۴

اسرائيل روز شنبه اعلام کرده است که در مذاکرات آتش بس در قاهره شرکت نخواهد کرد.معاون وزیر خارجه اسرائیل هم گفته است، برای حماس آتش بس در این مرحله به مثابه پذیرش بدترین شکست خواهد بود.

اين در حالی است که درگيری بين اسرائيل و گروه های فلسطينی در غزه روز شنبه دوم ماه اوت ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری رويترز، با تداوم درگيری ها در روز شنبه مقام فلسطينی ها اعلام کرده اند، شمار کشته شدگان حملات اسرائيل به غزه به يک هزار و ۶۶۹ تن رسيده است که اکثر قربانيان اين حملات غير نظاميان هستند.

اين در حالی است که اسرائيل هم اعلام کرده است، سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنين» حملات راکتی گروه های فلسطينی را به شهرهای تل آويو و بئرشعبا دفع کرده است.

تاکنون چندبار آتش بس بين اسرائيل و گروه های فلسطينی از جمله حماس در غزه نقض شده است که در تازه ترين آنها، آتش بس پيشنهادی مصر در روز جمعه تنها ساعاتی دوام اورد و اسرائيل اعلام کرد که در عمليات گروه های فلسطينی دو سرباز اين کشور کشته شده اند و يکی ديگر را نیز گروه های فلسطینی ربوده اند. اين در حالی است که حماس اعلام کرده از سرنوشت اين سرباز خبر ندارد اما احتمال می دهد که او کشته شده باشد.

در همين حال گزارش ها حاکی است که هيات فلسطينی به قاهره سفر کرده است تا در خصوص آتش بس و پيشنهاد حماس مذاکره کنند، ولی اسرائيل اعلام کرده است که در اين مذاکرات شرکت نخواهد کرد.

تساهی هانگبی، معاون وزير امور خارجه اسرائيل، در اين زمينه گفته است:« به حرف انها (حماس) نمی شود اعتماد کرد چرا که به حرف خود پايبند نيستند. آنها نمی توانند (حملات) خود را متوقف کنند، چرا که برای آنها آتش بس در اين مرحله چه براساس توافق يا بی توافق به مثابه پذيرش بدترين شکست ممکن است.»

معاون وزير امور خارجه اسرائيل که با شبکه تلويزيون«کانال دو» صحبت می کرد،‌ همچنين گفته است: «به نظرم در اين مرحله عمليات زمينی بايد متوقف شود. در مقابل با حملات حماس می توان تا آنجا که نياز است به آنها پاسخ داد.»

گزارش رسانه های اسرائیلی حاکی است که اسرائیل با شرکت نکردن در مذاکرات صلح با حماس، عملا از دادن هرگونه امتیازی به حماس خودداری خواهد کرد.

به گزارش رويترز،‌ اسرائيل از روز هشتم ژوئيه غزه را از طريق هوا و دريا مورد حمله قرار داد و سپس با تشديد درگيری ها عمليات زمينی اسرائيل نيز آغاز شد.

طبق اين گزارش عمليات زمينی ارتش اسرائيل بر از بين بردن تونل های گروه های فلسطينی متمرکز بوده است. گروه های فلسطينی از اين تونل ها برای حمله به نيروهای اسرائيلی استفاده می کنند.

در همين حال يک سخنگوی ارتش اسرائيل گفته است، تا کنون بيش از ۳۰ تونل را در غزه تاکنون تخريب کرده اند و عملياتشان روبه تکميل است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG