لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۵۶

یهودی افراطی برای قتل یک دختر در رژه همجنسگرایان محکوم شد


ییشای شلیسل در حال حمله به راهپیمایی همجنسگرایان

یک دادگاه اسرائیل روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین یک یهودی افراطی را به جرم قتل یک دختر ۱۶ ساله در جریان راهپیمایی سال گذشته همجنسگرایان محکوم کرد.

این یهودی افراطی با حمله به رژه دگرباشان این دختر ۱۶ ساله به ضرب چاقو کشته بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله که در ژوئیه سال ۲۰۱۵ روی داد و انتقادات شدید و گسترده‌ای را علیه پلیس اسرائیل برانگیخت.

ییشای شلیسل، یهودی افراطی مسبب این حملات که اکنون ۴۰ ساله است، پس از طی حبس ده ساله به خاطر جرم مشابهی درست سه هفته قبل از این واقعه از زندان آزاد شده بود.

در عین حال او روی شبکه اینترنت با انتشار مطلبی نوشته بود «عمل شنیع» رژه همجنسگرایان در شهر مقدس بیت المقدس را باید به هر وسیله‌ای، حتی به قیمت جان خود، متوقف کرد.

بسیاری می‌پرسیدند پلیس چطور به ییشای شلیسل اجازه داده به محل برگزاری رژه همجنسگرایان که هزاران نفر در آن شرکت داشتند، نزدیک شود. شاهدان عینی در توصیف لحظات هولناک حمله او به صف راهپیمایان می‌گویند او لباس مشکی و بلند مخصوص یهودیان ارتدکس افراطی را بر تن داشت و با یک چاقو به سمت مردم حمله کرد.

دادگاه در حکم خود به شدت از ضعف‌های پلیس اسرائیل برای جلوگیری از این حمله انتقاد کرده است.

در بخشی از حکم دادگاه تصریح شده است: «شواهد به خوبی نشان می‌دهند که پلیس از خطرهای ناشی از آزادی مجرم درست مدت کوتاهی قبل از برگزاری این مراسم اطلاع داشت.»

دادگاه اضافه کرده است:«اینکه مجرم توانسته بود به این سادگی به صفوف راهپیمایان نفوذ کرده و قبل از بازداشت اعمال جنایتکارانه خود را به راحتی انجام دهد، غیرقابل تصور است.»

در بخش دیگری از حکم دادگاه خاطر نشان می‌شود: «موضوع تاسف بار این است درس‌هایی که از راهپیمایی مشابه در سال ۲۰۰۵ گرفته شده بود اجرا نشده و از اطلاعات و سایرامکاناتی که در اختیار پلیس بوده به درستی استفاده نشده است. هشدار‌ها کاملا واضح بودند ولی افراد مسئول آن‌ها را نادیده گرفتند.»

به دنبال وقوع حمله سال گذشته شش مقام ارشد پلیس اسرائیل برکنار شدند.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید، دادگاه در حکم خود اعلام کرده که جلسات تعیین مجازات مجرم از اواسط ماه ژوئن آغاز خواهد شد. قاضی درعین حال آزادی ئیشای شلیسل بدون هیچگونه کنترل و یا شرکت در برنامه‌های بازپروری را «مضحک» توصیف کرده است.

انجام آزمایشات روانی نشان داده است که مجرم کاملا از اعمال خود مطلع بوده و در نتیجه برای محاکمه وضعیت عادی و مناسبی دارد.

ییشای شلیسل در جلسه دادگاه ماه اوت سال گذشته که علیه او اعلام جرم شد، علیه همجنسگرایان شعار می‌داد و حتی نام دختر ۱۶ ساله‌ای را که با ضربات چاقوی او به قتل رسید، تکرار می‌کرد.

او با ریش بلندش در جلسه دادگاه در شهر بیت المقدس گفت: «برای اینکه روح شیرا بانکی به بهشت برود باید راهپیمایی همجنسگرایان متوقف شود.»

او ماه اوت گذشته در حاشیه جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت: «با تمام اندوه، باید همه بدانند که هر کسی که در رژه همجنسگرایان در بیت المقدس شرکت می‌کند علیه خداوند اعلام جنگ کرده و کسی که به جنگ خداوند رفته نمی‌تواند شکایت کند.»

به نسبت تل آویو که با بیت المقدس فاصله بسیار کمی دارد و یکی از دوستانه‌ترین شهرهای جهان برای اقلیت‌های جنسی تلقی می‌شود، شهر بیت المقدس نسبت به همجنسگرایان برخورد خوبی ندارد.

با این همه جامعه همجنسگرایان در این شهر که برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان جایگاه مذهبی مهمی دارد، جشن و رژه سالانه خود را برگزار می‌کنند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG