لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۳۱

درگذشت جان گلِن، نخستین فضانورد آمریکایی که مدار زمین را دور زد


جان گلِن،

جان گلِن، نخستین فضانورد آمریکایی که مدار زمین را دور زد، روز پنج‌شنبه در سن ۹۵ سالگی در ایالت اوهایوی آمریکا درگذشت.

به گزارش رویترز، جان گلن که آخرین بازمانده از هفت فضانورد عضو تیم مرکوری، اولین گروه از فضانوردان آمریکایی، بود روز پنجشنبه در بیمارستان جیمز کنسر وابسته به دانشگاه ایالتی اوهایو درگذشت.

طبق این گزارش در اوج رقابت فضایی بین اتحاد جماهیر شوری و آمریکا، جان گلن در ۲۰ فوریه سال ۱۹۶۲ توانست سوار بر یک کپسول فضایی به نام «فرندشیپ ۷» به مدار رفته و سه بار به دور زمین بچرخد.

جان گلن پیش از پیوستن به ناسا درجنگ جهانی دوم و جنگ کره به عنوان خلبان شرکت کرده بود.

وی در سال ۱۹۷۴ از ایالت اوهایو به عنوان نماینده سنای این ایالت انتخاب شد و به مدت ۲۴ سال به عنوان نماینده این ایالت در سنا حضور داشت. وی از اعضای حزب دمکرات بود.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در پیامی گفته است: با درگذشت جان، ملت ما یکی از چهره‌های شاخص خود را از دست داد. وقتی که او درسال۱۹۶۲ از کیپ کاناورال (در ایالت فلوریدا) با موشک اطلس به فضا پرتاب شد، همه امیدهای یک ملت را همراه خود داشت.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا نیز در پیامی در توییتر خود نوشته است: آمریکا با در گذشت جان گلن، یکی از پیشتازان بزرگ خود در عرصه هوا و فضا را از دست داد.

جان گلن ۳۶ سال پس از پرواز تاریخی خود باردیگر به فضا رفت. او در سال ۱۹۹۸ در سن ۷۷ سالگی به فضا سفر کرد و این بار نیز مسن‌ترین انسانی شد که به فضا می رود.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ با اعطای « مدال آزادی» به جان گلن ازفعالیت‌های او تقدیر کرد.

آقای گلن در سال ۱۹۹۹ از سنای کناره گیری کرد. وی متولد ۱۸ ژوئیه ۱۹۲۱ بود.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG