لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۲

کری دیدار با پوتین را سازنده توصیف کرد


جان کری می گوید، در دیدار با رییس جمهوری روسیه  در خصوص مساله سوریه و اوکراین بحث و گفت وگو شد.

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، روز پنجشنبه ۲۴ مارس مذاکرات چهارساعته خود با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه را «سازنده» توصیف کرده است.

جان کری در «توییتر» خود نوشته است: دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، عصر امروز سازنده بود. درباره چند موضوع مهم و مورد علاقه آمریکا بحث و مذاکره شد.

در همین حال به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه آمریکادر یک کنفرانس خبری با همتای روس خود سرگئی لاوروف در مسکو گفته است،‌در دیدار با رییس جمهوری روسیه در خصوص مساله سوریه و اوکراین بحث و گفت وگو شد.

طبق این گزارش، جان کری تصریح کرده است، در مذاکرات با ولادیمیر پوتین، مسکو و واشینگتن بر سر چگونگی تحکیم ترک مخاصمه در سوریه توافق کردند.

وی گفته است که حتی تا چند هفته پیش کمتر کسی باور می کرد که در سوریه ترک مخاصمه امکانپذیر است.

در همین زمینه، سرگئی لاوروف نیز گفته است: ما بر سر همکاری و هماهنگی برای رفع نواقص نظام ترک مخاصمه (در سوریه) توافق کردیم .

آقای لاوروف اضافه کرده است: تا ماه اوت سال ۲۰۱۶ پیش نویس قانون اساسی تازه سوریه تنظیم می شود.

وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرده است که نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان می بایست مذاکرات مستقیم خود را آغاز کنند.

در همین حال، جان کری نیز اظهار داشت: امریکا و روسیه بر گسترش دسترسی به کمک‌های انساندوستانه تاکید کردند و با آزادی هرچه زودتر زندانیان توسط نیروهای دولتی و گروه‌های مخالف توافق کردند.

طبق این گزارش دو طرف از توافق برسر تهیه پیش نویسی برای حل سیاسی بحران سوریه در جریان مذاکرات آتی ژنو خبر دادند.

جان کری همچنین در آغاز مذاکره خود با ولادیمیر پوتین از برقراری آتش بس در سوریه تمجید کرده و گفته است، درجریان این آتش بس مردم سوریه لمس کردند که کاهش خشونت و دسترسی به کمک‌های انساندوستانه امکانپذیر است.

پایان مذاکرات ژنو

مذاکرات صلح سوریه بین نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان آن روز پنجشنبه در ژنو پایان یافت و قرار است که دور بعدی این مذاکرات در ۹ آوریل در ژنو برگزار می شود.

در همین زمینه، استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد،ضمن اعلام پایان حدود دو هفته گفتگوهای غیرمستقیم در سازمان ملل متحد، درباره آینده سوریه، در ژنو، گفته است:«هم اینجا دیپلماسی در جریان است، و هم در سایر شهرها . همین گونه ترک مخاصمه (در سوریه ) به دست آمد. این اتفاقی نیست که در روزی که این گفتگوها شروع شد، روسیه نیروهایش یا بخشی از آن را از سوریه خارج کرد، و اتفاقی نیست که در روزی که این گفتگوها پایان می یابد، آمریکا و روسیه در مسکو در اینباره گفتگوهای مهمی را برگزار می کنند که امیدواریم به مرحله بعد کمک کند. »

آقای دی میستورا ضمن ابراز خشنودی از روند گفتگوهای تصریح کرده است: در این دور از مذاکرات دو طرف بسیار حرفه‌ای و جدی بودند و کسی گفتگوها را ترک نکرد.

وی اضافه کرد که سندی تهیه کرده که شامل اصولی درباره دوران انتقال سیاسی است که طرفین باید در دور بعدی گفتگوها کار بر روی آن را آغاز کنند و این سند مورد موافقت هر دو طرف گفتگو بوده است.

آقای دی میستورا همچنین گفته است، قرار است دور دیگر گفتگوها، از حدود دو هفته دیگر در ژنو از سر گرفته شود و پیش از آن هم کشورهای گروه حمایت از سوریه که از جمله ، آمریکا، روسیه، ایران و عربستان سعودی از اعضای آن هستند، دیداری خواهند داشت.

گفتگوهای غیرمستقیم پس از آنکه یک بار پیش از آغاز رسمی متوقف شد، بار دیگر پس از آن از سر گرفته شد که بر اساس توافقی در مونیخ، طرفهای درگیر در سوریه، حدود یک ماه پیش ترک مخاصمه را برقرار کردند.

در این دور از مذاکرات، بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل متحد به نمایندگی از جکومت سوریه به ژنو آمده بود و گروه مخالفان را هیات عالی مذاکره کنندگان سوری نمایندگی می کرد. این گروه در پی نشست هایی در ریاض پایتخت عربستان تشکیل شد.

در همین حال، روز چهارشنبه همچنین در سفری از پیش اعلام نشده فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ژنو سفر کرد و نه تنها با مخالفان، بلکه با بشار جعفری، نماینده دولت سوریه نیز دیدار کرد.

خانم موگرینی که از زمان در اختیار گرفتن هدایت دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا با یک مقام دولت سوریه دیدار می کرد گفت، این به معنای تغییر رویکرد اتحادیه اروپا درباره، آینده بشار اسد نیست.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ازحملات این هفته در بروکسل، متاثر بود، در وبلاگ خود نوشت که هم اکنون زمان آغاز دوران انتقال سیاسی در سوریه است تا دمکراسی و صلح در سوریه بر قرار شود و گلیم از زیر پای گروههایی چون داعش و النصره کشیده شود.

خانم موگرینی در ادامه نوشته که سیاستمداران این روند را پیش از هر کس به مردم سوریه و همچنین به داغداران قربانیان در اروپا، خاورمیانه و جهان، بدهکارند.

XS
SM
MD
LG