لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۵۱

کری: لغو تحریم تسلیحاتی ویتنام اقدامی برای مقابله چین نیست


جان کری و همتای ویتنامی خود فام بین مین (عکس از آرشیو)

جان کری، وزیر خارجه آمریکا،روز سه شنبه گفته است،تصمیم واشنگتن برای لغو کامل تحریم‌های تسلیحاتی ویتنام، اقدامی برای مقابله با چین نیست، بلکه امری «بسیار عادی» است و تحریک آمیزمحسوب نمی شود.

به گزارش رویترز، جان کری که به همراه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به شهر «هوشی مین» در ویتنام سفرکرده، از چین خواست تا اختلافات خود با همسایگانش از جمله ویتنام را به طور مسالمت آمیز حل و فصل کند.

وزیر امور خارجه آمریکا درادامه تصریح کرده است: «هیچ کدام از اقداماتی که ما اینجا انجام می‌دهیم، متمرکز بر چین نیستند.»

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته از لغو کامل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ویتنام خبر داد.

باراک اوباما در یک کنفرانس خبری به همراه تران دای کوانگ همتای ویتنامی خود صحبت می کرد،گفته بود،بهبود نسبی در وضیعت حقوق بشر در ویتنام صورت گرفته است و برداشته شدن تحریمها می تواند تحولی در روابط دو کشور ایجاد کند.

پیشتر واشینگتن اعلام کرده بود، تنها در صورت اقدامات جدی در خصوص آزادی بیان، آزادی مذهب و آزادی زندانیان سیاسی تحریم‌های علیه ویتنام را به طور کامل لغو خواهد کرد.

باراک اوباما سه شنبه به شهر هوشی مین، مهم‌ترین شهر تجاری ویتنام سفرکرد. این شهر تا سال ۱۹۷۵ که نیروهای ویتنام شمالی وارد ان شدند، سایگون نامیده می شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برداشته شدن کامل تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا علیه ویتنام بیشتر تاثیر روانی خواهد داشت، چرا که آمریکا در سال ۲۰۱۴ بخش هایی از این تحریمها را برداشته بود. اما ویتنام با توجه اختلافات مرزی با چین خواهان لغو کامل این تحریم‌ها بود.

این گزارش می افزاید، مشخص نیست که آیا لغو این تحریم‌ها در کوتاه مدت باعث افزایش دادو ستد تسلیحاتی با آمریکا خواهد شد یا نه. باراک اوباما گفته است، هر گونه معامله‌ای با ویتنام به دقت مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG